درآمد ۲۵.۶ میلیارد دلاری عربستان از فروش سهام آرامکو

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
درآمد ۲۵.۶ میلیارد دلاری عربستان از فروش سهام آرامکو
Copyright  رویترز

آرامکو، شرکت غول نفتی عربستان سعودی در عرضه اولیه عمومی سهام خود در بازار بورس ریاض بالغ بر ۲۵ میلیارد دلار کسب کرده است.

فروش ۱،۵ درصد از سهام این شرکت نفتی که معادل سه میلیارد سهم عنوان شده مقامات سعودی را به هدف از پیش تعیین شده خود رسانده و این شرکت را به لحاظ مالی و اقتصادی در ردیف باارزش‌ترین شرکت‌های جهان قرار داده است.

عرضه اولیه عمومی سهام این شرکت در بازار بورس ریاض همچنین یک رکورد از خود به جای گذاشته است به نحوی که از ۲۵ میلیارد دلار درآمد حاصل از فروش سهام شرکت چینی علی بابا که سال ۲۰۱۴ در بازار بورس نیویورک عرضه شد، فراتر رفته است.

آرامکو در پی طرح کسب درآمد‌های پرسود از خارج از کشور پیشتر اعلام کرده بود که یک و نیم درصد از سهام خود را برای جذب سرمایه گذاران خارجی به فروش می‌گذارد. هر سهم این شرکت ۳۲ ریال سعودی (۸.۵۳ دلار) ارزش‌گذاری شده بود.

اگر چه عرضه عمومی سهام این شرکت در بازارهای بورس جهانی نظیر نیویورک و لندن با توفیق مورد نظر ریاض همراه نبود اما مقامات سعودی با تبلیغ فروش یک و نیم درصدی در صدد جذب سرمایه گذاران در کشور خود و نیز دیگر متحدان خود در خلیج فارس برآمدند.

با فروش سه میلیارد سهام آرامکو اینک ارزش این غول نفتی عربستان ۱.۷ میلیارد دلار افزایش یافته است. فروش سهام این شرکت از جمله برنامه های محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان برای مدرنیزه کردن اقتصاد و حرکت در جهت عدم وابستگی این کشور به درآمدهای نفتی عنوان شده است.

عربستان بدین ترتیب با عرضه عمومی سهام پرارزش‌ترین شرکت اقتصادی جهان در پی کسب دهها هزار دلار درآمد فوری برای سرمایه گذاری در پروژه های عظیم طراحی شده در برنامه اصلاحات اقتصادی و توسعه زیرساخت های صنعتی در این کشور است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید