رشد اقتصادی ۱۸.۲ و بیکاری ۹ درصدی؛ نرخ تورم منفی فرانسه صفر شد

لیون، فرانسه
لیون، فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

افزایش قیمت مواد غذایی بیشترین سهم را در به صفر رساندن نرخ تورم ایفا کرده است؛ به طوری که تورم اقلام خوراکی از ۰.۹ درصد در ماه سپتامبر به ۱.۵ درصد در ماه اکتبر رسیده است. در مقابل بیشترین افت قیمت در بخش انرژی رخ داده و شاخص تورم این بخش در ماه گذشته میلادی منفی ۷.۸ درصد بوده است.

آگهی

موسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه اعلام کرد که متوسط نرخ تورم سالانه این کشور از منفی نیم درصد در ماه سپتامبر به صفر در صد در ماه اکتبر افزایش یافته است.

بر پایه گزارش این موسسه، افزایش قیمت مواد غذایی بیشترین سهم را در به صفر رساندن نرخ تورم ایفا کرده است؛ به طوری که تورم اقلام خوراکی از ۰.۹ درصد در ماه سپتامبر به ۱.۵ درصد در ماه اکتبر رسیده است. در مقابل بیشترین افت قیمت در بخش انرژی رخ داده و شاخص تورم این بخش در ماه گذشته میلادی منفی ۷.۸ درصد بوده است.

موسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه همچنین گزارش داد که تولید ناخالص داخلی کشور در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ و به لطف بازگشایی نسبی فعالیت‌های اقتصادی در دوران کاهش شتاب شیوع ویروس کرونا، ۱۸.۲ درصد رشد کرده است. 

با این حال این موسسه تاکید کرد که تولید ناخالص داخلی فرانسه همچنان پایین‌تر از سطح آن پیش از همه‌گیری ویروس کرونا قرار دارد و مقایسه نقطه‌ای آن با سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ نیز حکایت از افت ۴.۳ درصدی دارد.

بر همین اساس، نرخ بیکاری در فرانسه در پایان سه ماهه سوم سال جاری میلادی به ۹ درصد رسیده است. این نرخ پیش از شیوع ویروس کرونا تا ۸.۴ درصد کاهش یافته بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت فرانسه همزمان با وقوع موج دوم شیوع ویروس کرونا، از ۳۰ اکتبر(۹ آبان) گذشته اجرای سیاست قرنطینه مجدد چهار هفته‌ای را در این کشور آغاز کرده است. 

با این وجود دولت امانوئل ماکرون امیدوار است با ادامه فعالیت بخش صنعت و کشاورزی و خدمات عمومی و دیگر فعالیتهای ضروری در این دور از قرنطینه عمومی، روند رشد تولید در پی نمودار شدن علائم افزایش نرخ تورم ادامه یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار تمیم بن حمد با ماکرون در پاریس؛ قطر ۱۰ میلیارد یورو در فرانسه سرمایه‌گذاری می‌کند

چرا کار زنان فرانسوی از روز دوشنبه تا پایان سال در عمل رایگان محسوب می‌شود؟

فرانسه با اوج‌گیری دوباره کرونا برنامه واکسیناسیون عمومی را آغاز کرد