Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آمریکایی‌های متولد بیت المقدس می‌توانند «اسرائیل» را به عنوان محل تولد در پاسپورت ثبت کنند

پاسپورت آمریکایی
پاسپورت آمریکایی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای ترامپ که برای دومین دور ریاست خود از کوچکترین فرصت‌ها غافل نمی شود این دستورالعمل نمادین را به عنوان تداوم سیاست‌های حمایتی از اسرائیل تنها پنج روز مانده تا برپایی انتخابات ریاست جمهوری در کشورش صادر کرده است.

آگهی

شهروندان آمریکایی که در بیت‌المقدس متولد شده‌اند از این پس می‌توانند بین نام این شهر و‌ «اسرائیل» یکی را برای درج در پاسپورت به عنوان محل تولد انتخاب کنند.

این تصمیم جدید دولت ترامپ است که پیش‌تر بدون توجه به اجماع بین المللی به صورتی یکجانبه اعلام کرده بود که شهر بیت‌المقدس را به عنوان پاتیخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد.

مایک پمپئو،‌ وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن تایید این تصمیم اعلام کرد که متقضایان مدارک کنسولی مرتبط با تولد در شهر بیت‌المقدس از این پس این اختیار را دارند که بین نام شهر و یا اسرائیل یکی را به عنوان محل تولد انتخاب کنند.

در این بیانیه تصریح شده،‌ در صورتی که انتخابی برای این مورد صورت نگیرد محل تولد به صورت پیش‌فرض شهر بیت المقدس قید خواهد شد.

این بخشنامه جزئی از اقدامات متعددی است که دونالد ترامپ از چهار سال پیش در پی بدست گرفتن سکان هدایت کاخ سفید در جهت منافع اسرائیل انجام داده است.

این در حالیست که بنیامین نتانیاهو،‌ نخست وزیر اسرائيل که کشورش همواره تحت حمایت دولت ترامپ بوده به تازگی در پاسخ به سوالی از سوی رئیس جمهوری ایالات متحده واکنش محتاطانه و غیرمنتظره‌ای را انجام داده است.

دونالد ترامپ پس از اعلام توافق عادی سازی روابط اسرائیل با سودان در تماسی تلفنی از بنیامین نتانیاهو می‌پرسد آیا «بایدن خواب‌آلو» می توانست این توافق را به سرانجام برساند؟ نخست وزیر اسرائیل هم بعد از مکثی کوتاه در پاسخ می‌گوید که قدردان هر فردی است که بتواند در روند صلح به کشورش کمک کند.

به اعتقاد برخی تحلیل‌گران این پاسخ نتانیاهو نشان می‌دهد که نخست وزیر اسرائیل اطمینان چندانی نسبت به انتخاب مجدد دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده ندارد.

به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل مهم‌ترین خدمت ترامپ

آقای ترامپ که برای دومین دور ریاست خود از کوچکترین فرصت‌ها غافل نمی شود این دستورالعمل نمادین را به عنوان تداوم سیاست‌های حمایتی از اسرائیل تنها پنج روز مانده تا برپایی انتخابات ریاست جمهوری در کشورش صادر کرده است.

مهم‌ترین و چشم‌گیر‌ترین اقدامی که شاید دولت ترامپ در چهار ساله نخست ماموریت خود (اگر البته چهار سال دومی در کار باشد) در جهت منافع اسرائیل انجام داد به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت این کشور بود که خشم و انزجار فلسطینی‌ها و برخی دیگر از کشورهای حامی فلسطین را برانگیخت.

تشکیلات خودگردان فلسطین پس از این تصمیم ایالات متحده به صورت رسمی اعلام کرد که دیگر روی واشنگتن به عنوان یک میانجی بی‌طرف در فرایند صلح خاورمیانه حساب باز نخواهد کرد و گفتگوهای پیش‌بینی شده در این فرایند را متوقف خواهد کرد.

اعتراض‌‌ها پس از آن در حالی در گوشه و کنار جهان بر ضد این تصمیم گسترده‌ شده که فلسطینیان همواره از بخش شرقی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت کشور آتی خود یاد می‌کردند.

رئیس جمهوری آمریکا پس از این تصمیم بحث برانگیز، بر خلاف اجماع جامعه جهانی که توافق صلح میان فلسطین و اسرائیل را در اولویت هر اقدام دیگر برای حل بحران خاورمیانه قرار داده است، با تصمیم بحث انگیزی دیگر سفارتخانه کشورش را از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل کرد

کلیه تصمیم‌هایی که دولت ترامپ در جهت منافع اسرائیل اتخاذ کرد با استقبال گسترده جریان راست گرای مسیحیت اوانجلیکی در ایالات متحده همراه شد که از دیدگاه بسیاری کارشناسان یک از عناصر تاثیرگذار بر پیروزی غافلگیرکننده میلیاردر جمهوری خواه درسال ۲۰۱۶ بود.

مایک پمپئو در بیانیه خود یادآور شده: «ایالات متحده آمریکا بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل و مقر دولت این کشور به رسمیت شناخته اما همچنان از موضع‌گیری در خصوص مرزهای حاکمیت اسرائیل در بیت‌المقدس امتناع می‌ورزد.»

وی همچنین تاکید کرده که این مسئله به مذاكرات وضعیت نهایی بین دو طرف فلسطینی و اسرائیلی بستگی دارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلام رتبه‌بندی فصلی اعتبار پاسپورت‌های جهان؛ گذرنامه‌های ایران و افغانستان یک پله افت کردند

پلیس اسرائیل زن فلسطینی را پس از ادعای حمله با چاقو در بیت‌المقدس کشت

آمریکا رسما سفارت خود را در بیت‌المقدس افتتاح کرد