Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چه کسانی پشت پردۀ تصمیم ترامپ درباره بیت‌المقدس بودند؟

چه کسانی پشت پردۀ تصمیم ترامپ درباره بیت‌المقدس بودند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در حالی که افکار عمومی جهان هنوز از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و همچنین انتقال سفارت ایالات متحده به این شهر بهت زده است، طی دو روز گذشته رسانه‌های آمریکایی گزارش‌هایی را منتشر کردند که دلیل اتخاذ چنین تصمیمی از سوی رئیس جمهوری آمریکا را بیش از گذشته روشن می‌کند.

بنا به گزارش نیویورک تایمز و واشنگتن پست، از نظر دونالد ترامپ موضوع بیت‌المقدس همواره یک موضوع سیاسی بوده است تا یک معضل دیپلماسی.

این رسانه‌ها با استناد به گفته‌های برخی از مقامات کاخ سفید می‌نویسند که این تصمیم دونالد ترامپ، پاسخ به تعهدی بوده که او در مقابل حامیان مالی و پشتیبانان ثروتمند کارزار انتخاباتی خود داشته است.

به گفتۀ مقامات کاخ سفید، این تغییر در سیاست خارجی آمریکا بدون توجه به هشدارهای رکس تیلرسون وزیر خارجه، جیمز ماتیس وزیر دفاع و مایک پمپئو، رئیس سازمان سیا انجام شده است و در مقابل، دو مشوق اصلی دونالد ترامپ در این زمینه مایک پنس، معاون او و شلدون ادلسون، میلیاردر مشهور یهودی و از متحدان قدرتمند او بوده‌اند.

هر دوی آنها یعنی پنس و ادلسون بارها بر اهمیت انتقال این سفارت برای احزاب راست یهودی و همچنین مسیحیان انجیلی تاکید کرده‌اند.

یک مقام ارشد در کاخ سفید در گفتگو با واشنگتن پست تایید می‌کند که «این تصمیم با نگاه به روند صلح اتخاذ نشده، بلکه با توجه به تعهد انتخاباتی آقای ترامپ گرفته شده است.»

اگرچه آقای ترامپ در آغاز کارزار انتخاباتی خود بطور عمومی اعلام کرد که نیازی به حمایت کنندۀ مالی ندارد، اما بطور خصوصی با شلدون ادلسون ملاقات و از او تقاضای کمک مالی کرده است.

شلدون ادلسون، میلیارد مشهور یهودی که صاحب هتل‌ها، رسانه‌ها و کازینوهای مشهوری در جهان است، از حامیان اصلی حزب لیکود و همچنین جمهوریخواهان آمریکا محسوب می شود. او که به «سازندۀ حاکمان» نیز معروف است، از حامیان مالی بنیامین نتانیاهو و چندین شخصیت جمهوریخواه در مبارزات انتخاباتی کشوری یا ایالتی آنها بوده است.

آقای ترامپ همچنین در مارس ۲۰۱۶ میلادی در زمانی که در صدد جمع آوری رای برای انتخاب شدن به عنوان نامزد حزب جمهوریخواه آمریکا بود، به کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل که یکی از قدرتمندترین گروههای لابی‌گری در ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود اعلام کرد که «ما سفارت آمریکا را به بیت‌المقدس، پایتخت همیشگی یهودیان منتقل خواهیم کرد.»

این سخنان آقای ترامپ باعث شد شلدون ادلسون متقاعد شده و ۲۰ میلیون دلار به کمیته عملیات سیاسی که حامی دونالد ترامپ در مبارزات انتخاباتیش بود و ۱.۵ میلیون دلار دیگر نیز به کمیته‌ای که کنوانسیون جمهوریخواهان را سازماندهی می‌کرد، اهدا کند.

شلدون ادلسون همچنین تا زمانی که دونالد ترامپ رسما به قدرت رسید، بطور منظم با او دیدار داشت و پس از آن نیز دیدارهای تلفنی یا حضوری آنها در کاخ سفید ادامه یافت.

بنا بر گزارش واشنگتن پست، شلدون ادلسون طی ماههای گذشته بارها با مشاوران آقای ترامپ به گفتگو نشسته و از اینکه سفارت آمریکا هنوز به بیت المقدس منتقل نشده، ابراز ناامیدی کرده است.

او همچنین در مراسم شام خصوصی که در ماه اکتبر در کاخ سفید برگزار شده بود، انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس را به موضوع اصلی گفتگوها تبدیل کرد.

گفته می‌شود که شلدون ادلسون ۱۰ روز قبل از اعلام رسمی تصمیم دونالد ترامپ، برای یک نشست خصوصی به برج ترامپ رفته و پس از آن به دوست قدیمی خود مورتون کلین، رئیس «سازمان صهیونیست آمریکا» گفته است که سرانجام دونالد ترامپ با انتقال این سفارت موافق کرده است.

Φωτογραφία Anadolu Agency

مشاوران سیاسی آقای ترامپ در واکنش به این تصمیم می‌گویند که به نظر می‌رسد رئیس جمهوری کنونی آمریکا درک کاملی از سیاست‌های خاورمیانه و تاثیرات بالقوه چنین تصمیمی ندارد.

الن درشویتس، حقوقدان مشهور آمریکایی در مصاحبه‌ای اعلام کرده است که دونالد ترامپ در ماه مارس به او گفته بود مصمم است بدون در نظر گرفتن واکنش‌های احتمالی، به وعدۀ انتخاباتی خود عمل کند.

آقای ترامپ در جریان اعلام رسمی تصمیم خود در روز چهارشنبه نیز بارها تکرار کرد که به این ترتیب به وعدۀ انتخاباتی خود عمل کرده است.

هیات آمریکایی مذاکرات صلح خاورمیانه که جارد کوشنر، داماد آقای ترامپ و جیسون گرینبلات، نماینده ویژۀ رئیس جمهوری آمریکا در مذاکرات بین‌المللی در آن حضور دارند اعلام کرد که از این تصمیم آقای ترامپ حمایت خواهد کرد؛ با این وجود به او توصیه کرد که انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس را به تاخیر بیندازد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورای امنیت برای بررسی تحولات غزه تشکیل جلسه می‌دهد

حمله به اسرائیلی‌ها در کرانۀ باختری ۲ کشته بر جای گذاشت

واعظ پرنفوذ آمریکایی در ۹۹ سالگی درگذشت