Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کناره‌گیری نخست وزیر لبنان سنگ راه ابتکار عمل رئیس جمهوری فرانسه شد

مصطفی ادیب، نخست وزیر منتخب لبنان
مصطفی ادیب، نخست وزیر منتخب لبنان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر منتخب لبنان در حالی از تشکیل دولت طفره می رود که هنگام انتخاب توسط نمایندگان پارلمان وعده «اصلاحات گسترده» داده و تاکید کرده بود که برای ایجاد اصلاحاتی که لبنان مدت‌های زیادی در انتظارش است افرادی خبره و کارآمد را در کابینه به خدمت خواهد گرفت.

آگهی

در پی امتناع مصطفی ادیب، نخست وزیر منتخب لبنان از تشکیل کابینه، سعد حریری نسبت به آنچه که آن را شکست ابتکار عمل رئیس جمهوری فرانسه برای تشکیل دولت اصلاحات در این کشور خواند، ابراز تاسف کرد.

مصطفی ادیب که گفته می شود امتناعش از تشکیل دولت مورد قبول میشل عون، رئیس جمهوری لبنان قرار گرفته است روز شنبه در یک نطق تلویزیونی عملا از ادامه ماموریت محول شده به خود سر باز زد. 

آقای ادیب در این نطق تلویزیونی ضمن عذرخواهی از مردم کشورش برای ناتوانی در برآورده کردن خواسته آنها جهت تشکیل دولتی مبتنی بر اصلاحات تاکید کرد از اینکه نمی تواند چنین ماموریتی را انجام دهد، شرمنده است.

نخست وزیر منتخب لبنان در حالی از تشکیل دولت طفره می رود که هنگام انتخاب توسط نمایندگان پارلمان وعده «اصلاحات گسترده» داده و تاکید کرده بود که برای ایجاد اصلاحاتی که لبنان مدت‌های زیادی در انتظارش است افرادی خبره و کارآمد را در کابینه به خدمت خواهد گرفت.

انتخاب آقای ادیب تحت فشارهای بین المللی، به خصوص دولت فرانسه و در پی کناره گیری حسان دیاب صورت گرفت که زیر فشار اعتراض ها و انتقاد شدید افکار عمومی و پس از انفجار بزرگ در بندر بیروت و کشته شدن ۱۹۰ شهروند این کشور مجبور به استعفا شده بود.

نخست وزیر جدید لبنان هنگامی که انتخاب شد طیف گسترده ای از حمایت ها را با خود داشت. او علاوه بر حمایت حزب الله و تعدادی از گروه‌های کوچک پارلمانی از حمایت جنبش «مستقبل» به رهبری سعد حریری، چهره پرنفوذ و نخست وزیر پیشین این کشور نیز برخوردار بود.

وی پس از کناره گیری که به نوعی استعفای زودهنگام وی نیز محسوب می شود، گفت که احساس می کند توافق صورت گرفته برای ماموریت وی در لبنان غیرمعتبر و ناپایدار است.

سعد حریری، نخست وزیر پیشین لبنان و از حامیان مصطفی ادیب این اتفاق را شکست ابتکارعمل امانوئل ماکرون در کشورش توصیف کرد و با انتشار توییتی نوشت آنهایی که از به نتیجه نرسیدن این ابتکار عمل خوشحال هستند به دلیل از دست رفتن این فرصت پشیمان خواهند شد.

میشل عون نیز ضمن پذیرش کناره گیری مصطفی ادیب از تشکیل دولت بر تداوم و حمایت از ابتکار عمل امانوئل ماکرون جهت تشکیل دولتی مبتنی بر اصلاحات در این کشور تاکید کرده است.

نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان نیز پایبندی خود و حامیانش را به تداوم ابتکار عمل یاد شده که به گفته وی ماهیت آن بر اصلاحات زیرساختی بنا شده اعلام و تصریح کرده که همه فراکسیون های پارلمان موافق اصلاحات هستند.

برخی رسانه ها این موضوع را از دید تحلیلگران اعلام کرده اند که نخست وزیر منتخب لبنان پس از مواجه شدن با موانعی بر سر برنامه اصلاحات از سوی فراکسیون های شیعه در پارلمان تصمیم به کناره گیری گرفته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه فرانسه: لبنان بدون اصلاحات ممکن است از بین برود

حمله اسرائیل به دفتر حماس در بیروت؛عاروری که آمریکا بر سرش ۵میلیون دلار پاداش تعیین کرده بود کشته شد

بیست و هفت تن مواد منفجره نیترات آمونیوم در آمریکا ناپدید شد