وزیر خارجه فرانسه: لبنان بدون اصلاحات ممکن است از بین برود

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه
ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس‌جمهوری فرانسه با ارسال طرحی به مقامات لبنان، اصلاحات سیاسی و اقتصادی لازم برای دریافت اختصاص کمک‌های خارجی به این کشور را تشریح کرد.

آگهی

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه می گوید لبنان بدون انجام اصلاحات و تشکیل دولت جدید ممکن است از بین برود.

به گفته وزیر خارجه فرانسه نخبگان سیاسی لبنان باید هر چه زودتر با تشکیل دولت جدید اصلاحات حیاتی برای این کشور را به اجرا بگذارند. وی گفت: «جامعه جهانی اگر آنها [مقامات لبنان] اصلاحات انجام ندهند چک سفید برایشان امضاء نمی کند. آنها باید سریع این کار را انجام دهند زیرا خطر کنونی از بین رفتن لبنان است.»

از سوی دیگر امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه با ارسال طرحی به مقامات لبنان، اصلاحات سیاسی و اقتصادی لازم برای دریافت اختصاص کمک های خارجی به این کشور را تشریح کرد. سفیر فرانسه در بیروت این سند را که از آن به عنوان «نقشه راه» یاد شده است به مقامات این کشور تحویل داد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اغلب اصلاحاتی که امانوئل ماکرون به آن اشاره کرده است پیش از این نیز به عنوان شروط اختصاص کمک مالی به لبنان مطرح شده بود.

از جمله درخواست هایی که رئیس جمهوری فرانسه مطرح کرده است می توان به حسابرسی از بانک مرکزی لبنان، تعیین دولتی موقت با توانایی انجام اصلاحات فوری و برگزاری انتخابات پارلمانی طی یک سال آینده اشاره کرد.

دولت حسان دیاب، نخست وزیر لبنان طی شش ماه گذشته در زمینه دستیابی به توافق با صندوق بین المللی پول برای نجات اقتصاد این کشور ناکام بود. دولت وی که با حمایت حزب الله و متحدان این گروه به قدرت رسید با وجود استعفای حسان دیاب همچنان به طور موقت به کار خود ادامه می دهد.

بنا به داده های رسمی نرخ تورم در لبنان به ۱۱۲ درصد رسیده است.

رئیس جمهوری فرانسه که پس از انفجار روز چهار اوت (۱۴ مرداد) به لبنان سفر کرد قرار است روز اول سپتامبر (۱۱ شهریور) بار دیگر به این کشور برود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کناره‌گیری نخست وزیر لبنان سنگ راه ابتکار عمل رئیس جمهوری فرانسه شد

ماکرون پیش از ملاقات با سران لبنان به دیدار فیروز خواننده سرشناس رفت

عفو بین‌الملل «تداوم فرسایش» حقوق بشر در فرانسه در سال ۲۰۲۳ را محکوم کرد