محورهای سخنرانی سالانه رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا؛ از هشدار به بریتانیا و ترکیه تا بحران کرونا

رئیس‌ کمیسیون اتحادیه اروپا
رئیس‌ کمیسیون اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«اورزولا فن در لاین» سخنرانی سالانه خود را به جای استراسبورگ فرانسه بدلیل وضعیت قرمز کرونایی در این شهر، در بروکسل، پایتخت بلژیک ایراد کرد.

آگهی

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در اولین سخنرانی خود درباره وضعیت این اتحادیه ضمن تاکید بر لزوم همبستگی کشورهای عضو در مواجهه با بحران پناهجویان خواستار ایجاد «اتحادیه اروپایی بهداشت» شد.

رئیس آلمانی کمیسیون اتحادیه اروپا که صبح روز چهارشنبه در پارلمان اروپا در بروکسل سخنرانی می کرد در بخشی از سخنانش به ترکیه هشدار داد تا به «ارعاب» همسایگانش پایان دهد.

اورزولا فن در لاین سخنرانی سالانه خود را به جای استراسبورگ فرانسه بدلیل وضعیت قرمز کرونایی در این شهر، در بروکسل، پایتخت بلژیک ایراد کرد.

درس های بحران «کووید ۱۹» برای اتحادیه اروپا

او در سخنانش با اشاره به شیوع ویروس جدید کرونا خواستار تشکیل «اتحادیه اروپایی بهداشت» شد. این پیشنهاد در حالی مطرح می شود که هم اکنون هر کدام از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به طور جداگانه در حال مقابله با همه گیری بیماری «کووید ۱۹» هستند. رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا همچنین پیشنهاد کرد که اتحادیه اروپا مانند ایالات متحده آمریکا نهادی برای تحقیق و تولید دارو ایجاد کند. وی در عین حال نسبت به «ملی گرایی» در زمینه تهیه واکسن ویروس جدید کرونا هشدار داد.

طرح احیای اقتصادی؛ ۳۰ درصد منابع از تعهدات محیط زیستی تامین می شود

به گفته اورزولا فن درلاین ۳۰ درصد از منابع طرح ۷۵۰ میلیارد یورویی احیای اقتصادی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا از راه اجرای تعهدات محیط زیستی تامین خواهد شد.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، ۶۱ ساله، همچنین پیشنهاد کرد که میزان انتشار گاز دی اکسید کربن در کشورهای عضو تا سال ۲۰۳۰ میلادی به جای ۴۰ درصد، ۵۵ درصد کاهش یابد. اتحادیه اروپا امیدوار است تا سال ۲۰۵۰ بتواند میزان انتشار گاز دی اکسید کربن را به صفر برساند.

افزایش هدف تعیین شده برای کاهش تولید گاز دی اکسید کربن در اتحادیه اروپا برای بخش های انرژی، حمل و نقل و کشاورزی در این اتحادیه پیامدهای قابل ملاحظه ای خواهد داشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تصاویر اردوگاه موریا به طور دردناکی به ما یادآوری می‌کند که اروپا باید به طور متحد عمل کند.
اورزولا فن درلاین
رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا
AP Photo
رئيس کمیسیون اتحادیه اروپاAP Photo

هشدار به ترکیه: به ارعاب همسایگان پایان دهید

اورزولا فن درلاین در بخشی از سخنانش به ترکیه هشدار داد تا به تلاش برای ارعاب همسایگانش پایان دهد. این سخنان رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا همزمان با افزایش تنش ها در شرق دریای مدیترانه بین ترکیه و یونان بیان شد.

ترکیه و یونان بر سر اکتشاف منابع گازی در شرق دریای مدیترانه با یکدیگر اختلاف نظر دارند.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفت: «بله ترکیه در منطقه ای قرار دارد که در آن تنش و درگیری وجود دارد؛ بله ترکیه میلیون ها پناهجو را پذیرفته است و ما برای پذیرش آنها نیز کمک مالی قابل توجهی به ترکیه می کنیم. اما هیچ کدام از این موارد تلاش های [آنکارا] برای ارعاب همسایگانش را توجیه نمی کند.»

«توافق برکسیت به طور یکجانبه قابل بازنگری نیست»

اورزولا فن در لاین ضمن اشاره به لایحه جنجالی دولت بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا برای بازنگری در توافق برکسیت تاکید کرد که بازنگری در این توافق به طور یکجانبه ممکن نیست.

دولت محافظه کار بریتانیا لایحه ای را به مجلس عوام این کشور ارائه کرده است که بخش هایی از توافق این کشور با اتحادیه اروپا را نقض می کند. این لایحه نه تنها اعتراض اتحادیه اروپا را برانگیخته است بلکه در بریتانیا نیز جنجال زیادی به پا کرده است. تعدادی از اعضای حزب حاکم محافظه کار با این تصمیم بوریس جانسون مخالفت کرده اند.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا همچنین نسبت به عدم دستیابی به توافق با بریتانیا پیش از پایان دوران انتقالی برکسیت (پایان سال جاری میلادی) هشدار داد.

درخواست همبستگی در مواجهه با بحران پناهجویان

رئيس کمیسیون اتحادیه اروپا در بخش دیگری از سخنانش خواستار همبستگی کشورهای عضو در مواجهه با پناهجویان و مهاجران شد. به گفته اورزولا فن درلاین تمام کشورهای عضو باید وظیفه خود را به در این زمینه انجام دهند.

او ضمن اشاره به پناهجویان حاضر در اردوگاه موریا در جزیره لسبوس یونان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست تا بر تلاش های خود در زمینه پذیرش پناهجویان بیافزایند.

اورزولا فن درلاین گفت: «تصاویر اردوگاه موریا به طور دردناکی به ما یادآوری می کند که اروپا باید به طور متحد عمل کند. اگر ما [نهادهای اتحادیه اروپا] بر تلاش های خود افزوده ایم از کشورهای عضو هم انتظار داریم که بر تلاش های خود بیافزایند. مهاجرت برای اروپا یک چالش محسوب می شود و این تمام اروپا است که باید وظیفه خود را در این زمینه انجام دهد.»

AP Photo
سخنرانی رئيس کمیسیون اتحادیه اروپا در پارلمان اروپاAP Photo

اعلام طرح مبارزه با نژادپرستی در اتحادیه اروپا

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در جریان سخنرانی سالانه خود همچنین اعلام کرد که طرحی را برای مقابله با نژادپرستی در این اتحادیه ارائه خواهد کرد.

آگهی

به گفته اورزولا فن درلاین زمان آن فرا رسیده است که اتحادیه اروپا به «اتحادیه ای علیه نژادپرستی» تبدیل بشود و در همین راستا اقدام عملی انجام دهد.

بنا به اعلام رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در طرح مورد نظر وی علاوه بر نژادپرستی با «جنایت های ناشی از نفرت که براساس نژاد، مذهب، جنسیت یا گرایش جنسی» قربانیان انجام می شود مقابله خواهد شد.

فن درلاین: مناطق عاری از دگرباشان جنسی عاری از انسانیت است

اورزولا فن درلاین در بخشی از سخنانش تاکید کرد که «مناطق عاری از دگرباشان جنسی» نباید جایی در اتحادیه اروپا داشته باشند.

چند شهر لهستان به عنوان «مناطق عاری از دگرباشان جنسی» اعلام شده است. لهستان یکی از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا است.

رئيس کمیسیون اتحادیه اروپا در سخنرانی خود گفت که «مناطق عاری از دگرباشان جنسی» در واقع «عاری از انسانیت» هستند. او همچنین از طرح کمیسیون برای افزایش حقوق زوج های همجنسگرا در اتحادیه اروپا خبر داد.

آگهی

وی گفت: «من هوادار به رسمیت شناختن متقابل روابط خانوادگی در اتحادیه اروپا هستم. اگر شما در یک کشور عضو، والد فرزند هستید در همه کشورها والد فرزند هستید.»

کمیسیون اتحادیه اروپا به دنبال لغو «مقررات دوبلین» است

اورزولا فن درلاین در بخشی از سخنانش اعلام کرد که کمیسیون اتحادیه اروپا به دنبال لغو ساز و کار موسوم به «مقررات دوبلین» است. 

بنا به «مقررات دوبلین» مسئولیت رسیدگی به درخواست پناهندگی برعهده آن کشوری از میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که پناهجویان اولین بار وارد آن شده اند. 

به گفته رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا ساز و کار جدید و اروپایی مدیریت مهاجرت جایگزین «مقررات دوبلین» خواهد شد. اورزولا فن درلاین تاکید کرد که «همبستگی» بین کشورهای عضو در این ساز و کار جدید اهمیت خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس کمیسیون اروپا با وجود نتیجه منفی آزمایش کرونا خود را قرنطینه کرد

حضور رئیس کمیسیون اروپا در یک ویدئوی تبلیغاتی انتخابات کرواسی جنجالی شد

اتحادیه اروپا شاخه نظامی حماس را تحریم کرد