پنج پناهجو به اتهام آتش زدن اردوگاه موریای یونان بازداشت شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پلیس یونان در حال بازرسی مهاجران در جزیره لسبوس
پلیس یونان در حال بازرسی مهاجران در جزیره لسبوس   -   کپی رایت  آسیوشیتد پرس

مقامات یونان اعلام کردند که در جریان بررسی حریق در اردوگاه موریا در جزیرهٔ لسبوس این کشور، ۵ پناهجو بازداشت شده‌اند و یک مظنون دیگر نیز متواری است.

وزرات امنیت مدنی این کشور اعلام کرد که بازداشت‌های فوق، این نظریه را که راستگرایان افراطی عامل این حریق بوده‌اند باطل می‌کند.

افزایش برخورد‌ها میان پناهجویان و ساکنان یونانی جزیرهٔ لسبوس، که راستگرایان افراطی نیز در میان آنها هستند، به این احتمال دامن زده که آتش‌سوزی اردوگاه موریا به‌نوعی با این گروه‌ها مرتبط است.

ازسوی دیگر، ساکنان خشمگین این جزیره اعلام کرده‌اند که عصر سه‌شنبه تظاهرات خواهند کرد تا «پناهجویان از این جزیره منتقل شوند.»

پلیس یونان روز دوشنبه پنج پناهجوی مظنون را در راه‌های اطراف جزیرهٔ لسبوس بازداشت کرد اما اطلاعی از ملیت این افراد منتشر نکرد. دولت یونان در روزهای گذشته دو بار پناهجویان این جزیره را به آتش زدن اردوگاه متهم کرده است.

آتشی که شامگاه هشتم سپتامبر اردوگاه موریا را سوزاند ۱۲ هزار ساکن این اردوگاه را بی‌سرپناه کرده است. بیشتر این پناهجویان حاضر نیستند به اردوگاه موقتی که دولت ایجاد کرده بروند چراکه بیم دارند با ورود به آن دیگر نتوانند از لسبوس خارج شوند.

موریا بزرگترین اردوگاه پناهجویان و پناهجویان در اروپا به‌شمار می‌رود و سازمان ملل در کنار نهادهای مدافع حقوق بشر، بارها دربارهٔ وضعیت وخیم ساکنان آن هشدار داده‌اند و خواستار رسیدگی فوری به وضع پناهجویان آن شده‌‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید