Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

یونان؛ در کمپ موریا حمله با چاقو بیش از کرونا جان پناهجویان را می‌گیرد

Petros Giannakouris
Petros Giannakouris Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معلمی که از افغانستان به موریا پناه آورده می‌گوید: «دیروز گروهی از افغان‌ها به چادر ما آمده و پرسیدند که هزاره هستیم یا تاجیک؟ پاسخ دادیم که به هیچکدام از این دو قوم تعلق نداریم. حالا هر دو طرف درگیری ما را دشمن می‌دانند.»

آگهی

در داخل کمپ موریا، بزرگترین اردوگاه پناهجویان یونان در جزیره لسبوس، نگرانی از شیوع کرونا وجود دارد و به همین دلیل موریا مانند دیگر کمپ‌های پناهجویان در سراسر این کشور در قرنطینه است. اما آنچه تاکنون بیش از ویروس کرونا جان مهاجران ساکن این کمپ را گرفته، جنایاتی است که با استفاده از چاقو انجام می‌شود.

بنا بر گزارش مقامات منطقه از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون دست‌کم ۵ نفر از جمله یک زن و یک پسر جوان در پی حمله با چاقو کشته شده و ۱۰ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

محمد، مهاجر سوری که به همراه همسر باردار و دختر کوچکش از هفت ماه پیش ساکن کمپ موریا است به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «اوضاع در اینجا هر روز بدتر می‌شود و بسیار برای فرزندانمان نگرانیم. اینجا هر روز درگیری روی می‌دهد و هر شب نیز با چاقو به جان هم می‌افتند.»

دلایل این درگیری‌ها متفاوت است و گفته می‌شود که بیشترین درگیری نیز میان مهاجران اقوام مختلف افغانستان روی می‌دهد؛ تا جایی که برخی تنش بین این گروه‌ها را منبع اصلی وقوع خشونت در این اردوگاه می‌دانند.

معلمی که از افغانستان به موریا پناه آورده می‌گوید: «دیروز گروهی از افغان‌ها به چادر ما آمده و پرسیدند که هزاره هستیم یا تاجیک؟ پاسخ دادیم که به هیچکدام از این دو قوم تعلق نداریم. حالا هر دو طرف درگیری ما را دشمن می‌دانند.»

تمدید قرنطینه اردوگاه نیز بر تنش‌های داخلی افزوده است. قرنطینه در کمپ موریا از ۱۸ مارس آغاز و تا کنون سه بار تمدید شده است. بر اساس آخرین تصمیم مقامات، این قرنطینه دست‌کم تا ۲۱ ژوئن ادامه خواهد داشت؛ این درحالی است که قرنطینه در خارج از کمپ به پایان رسیده است.

محدودیت‌های شدید اعمال شده در پی قرنطینه، آنهم در این اردوگاه پرازدحام، زندگی را بیش از گذشته برای ساکنان دشوار و دسترسی آنها به نیازهای اساسی و مراقبت‌های بهداشتی حتی آب سالم و بهره‌مندی از سیستم فاضلاب بهداشتی را بشدت محدود کرده است.

این مساله انتقاد سازمان پزشکان بدون مرز را نیز در پی داشته است؛ آنها این تصمیم آتن را تبعیض‌آمیز خوانده‌اند.

یکی دیگر از مهاجران افغان با اشاره به مشکل امنیت عمومی به عنوان مهمترین خطری که جان ساکنان موریا را تهدید می‌کند، می گوید: «اینجا برای ۲۰ هزار ساکن تنها ۱۰۰ پلیس وجود دارد.»

مهاجران می‌گویند پلیس به نام شیوع کرونا حتی مانع از شنای آنها در ساحل می‌شود. آنهم در حالی که به گفته ساکنان اردوگاه، شنا یکی از معدود فعالیت‌هایی بود که به آنها کمک می‌کرد زندگی سخت در موریا را فراموش کنند.

ماه گذشه ده‌ها تن از مهاجران آفریقایی این کمپ دست به اعتراض زدند و خواستار پایان قرنطینه شدند اما این اعتراضات بی‌نتیجه بوده است.

بیش از ۳۱ هزار متقاضی پناهندگی در ۵ اردوگاه جزایر دریای اژه اسکان داده شده‌اند؛ آنهم در حالی که این اردوگاه‌ها در مجموع گنجایش پذیرش ۶ هزار نفر را دارند. حدود ۱۷ هزار نفر از این تعداد در کمپ موریا هستند.

وزارت مهاجرت یونان به تازگی روند رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی را تسریع و بر این اساس اعلام کرده است که در ما مه برای بیش از ۶ هزار نفر از این متقاضیان تعیین تکلیف شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنج پناهجو به اتهام آتش زدن اردوگاه موریای یونان بازداشت شدند

گارد ساحلی یونان مهاجران را از قایق تفریحی که غرق می‌شد نجات دادند

روایت تکان‌دهنده مهاجران از فاجعه غرق شدن لنج؛ «تلاش نافرجام گارد ساحلی یونان حادثه را رقم زد»