Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشدار عفو بین‌الملل دربارۀ ناامنی اردوگاههای مهاجران یونان برای زنان

migrant child island of Lesbos
migrant child island of Lesbos Copyright REUTERS/Elias Marcou
Copyright REUTERS/Elias Marcou
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا بر گزارش آژانس پناهندگان سازمان ملل بیش از نیمی از مهاجرانی که به یونان می‌رسند زن یا کودک هستند.

آگهی

افزایش ناامنی‌ها در اردوگاههای مهاجران در یونان باعث شده است که زنان و دختران از ترک چادرهای محل سکونتشان یا از استفاده از سرویس‌های بهداشتی اردوگاه در هراس باشند.

بسیاری از زنان باردار مجبورند روی زمین و در شرایطی غیربهداشتی بخوابند و پس از به دنیا آمدن فرزندانشان نیز از هیچ کدام از مراقبتهای بعد از زایمان برخوردار نمی‌شوند. 

عفو بین‌الملل در گزارش جدیدی که روز جمعه منتشر کرد، با اشاره به مشکلاتی از جمله موارد بالا، نسبت به وضعیت رو به وخامت زندگی زنان و دختران در اردوگاههای یونان هشدار داد و تاکید کرد که باید ناامنی زنان و دختران را نیز به فهرست طولانی مشکلات این اردوگاهها از جمله نبود آب آشامیدنی سالم و امکانات بهداشتی، مشکلات سیستم فاضلاب، پراکنده بودن زباله‌ها و مشاهده موش‌ها در سراسر اردوگاه‌ها اضافه کرد.

REUTERS/Giorgos Moutafis
چادرهای مهاجران در اردوگاه لسبوس یونانREUTERS/Giorgos Moutafis

بنا بر گزارش آژانس پناهندگان سازمان ملل بیش از نیمی از مهاجرانی که به یونان می‌رسند زن یا کودک هستند. اگرچه شمار این افراد در حال حاضر در مقایسه با اوج بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵ بطور قابل توجهی کاهش یافته است، اما روند کند و بسیار طولانی پذیرش پناهندگی باعث شده تا هزاران پناهجو همچنان در اردوگاههای شلوغ جزایر یونان به سر برند؛ یعنی در مکان‌هایی که حتی انجام فعالیتهای روزمره برای زنان و دختران از جمله حمام کردن بسیار خطرناک است.

عفو بین‌الملل به نقل از زنان مهاجر می‌نویسد: «دوش‌های اردوگاهها سرد هستند و هیچ قفلی هم ندارند و بارها پیش آمده که هنگامیکه زنان مشغول دوش گرفتن هستند، مردان ناگهان وارد آنجا شوند. هیچ روشنایی نیز در توالتها دیده نمی‌شود.»

کارکنان سازمان‌های غیردولتی فعال در این اردوگاهها، از وجود قاچاقچیان و افراد مسلح در اردوگاهها نیز خبر می‌دهند.

REUTERS/Elias Marcou
شماری از مهاجران در اردوگاه لسبوس یونانREUTERS/Elias Marcou

شمار مهاجران در برخی از اردوگاههای یونان بیش از دو برابر ظرفیت اردوگاه است و در چنین وضعیتی به نظر می‌رسد زنان و مشکلات آنها به فراموشی سپرده شده است.

یک زن ایزدی که از عراق خود را به یونان رسانده، می‌گوید: «ما کاملا فراموش شده‌ایم. برخی از زنان دو سال است که در این اردوگاه به سر می‌برند و وضعیتشان هیچ چیزی تغییر نکرده است. نمی‌دانیم برایمان چه پیش خواهد آمد.»

کومی نایدو، دبیرکل عفو بین‌الملل که روز پنج‌شنبه از اردوگاه جزیره لسبوس بازدید کرد نیز هشدار داد: «شکست عظیم دولتهای اروپایی برای باز کردن راهی امن و قانونی برای پناهندگان گریخته از جنگ و زنان و دختران، خطر سوء استفاده از آنها را افزایش داده است.»

REUTERS/Alkis Konstantinidis
کودکان در اردوگاههای یونانREUTERS/Alkis Konstantinidis

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عذرخواهی رسمی نروژ از زنانی که با مردان آلمانی همبستر شده بودند

واکنش سازمان ملل به انتقادها: حقوق زنان در نشست دوحه با حضور طالبان مطرح خواهد شد

اعتراض کنشگران حقوق بشر به تصمیم سازمان ملل در مورد برگزاری نشست با طالبان در غیاب زنان افغان