Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

عذرخواهی رسمی نروژ از زنانی که با مردان آلمانی همبستر شده بودند

زن پناهچوی نروژی
زن پناهچوی نروژی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اگر زنان نروژی که با مردان آلمانی ازدواج کرده یا همبستر شده بودند با اخراج از کشور، سلب تابعیت و بیکاری مواجه بودند اما مردان نروژی که با زنان آلمانی ازدواج کرده بودند با این مسائل رو به رو نشدند.

آگهی

دولت نروژ به خاطر «رفتار غیرانسانی» با زنان این کشور که در جریان جنگ جهانی دوم با سربازان آلمانی همبستر شده بودند عذرخواهی کرد. این عذرخواهی رسمی در هفتادمین سالگرد تدوین اعلامیه حقوق بشر سازمان ملل منتشر شد.

ارنا سولبرگ، نخست وزیر نروژ این معذرت خواهی رسمی را صادر کرده است. شاید بسیاری از زنانی که هدف این عذرخواهی بودند دیگر در قید حیات نباشند اما دولت نروژ از خانواده آنها نیز بابت آنچه در گذشته اتفاق افتاده عذرخواهی کرده است.

ماجرای این معذرت خواهی به برخورد با زنانی باز می گردد که در دوران جنگ جهانی با سربازان آلمانی روابط عاشقانه داشتند یا ازدواج کرده بودند.

جنگ جهانی دوم و انتقام از دختران نروژی

زنان نروژی دارای ارتباط با سربازان آلمانی با انواع تنبیه ها مواجه بودند از سرزنش و توهین گرفته تا از دست دادن شغل و اجبار به ترک وطن. بازجویی از سوی مقام های رسمی، بازداشت و از دست دادن تابعیت از جمله دیگر مشکلاتی بوده که این زنان با پایان یافتن جنگ جهانی دوم با آن رو به رو شدند. در طول جنگ جهانی دوم ۳۰۰ هزار نیروی نظامی آلمانی در خاک نروژ به سر می بردند.

یک تخمین محافظه کارانه از مرکز مطالعات هولوکاست و امور اقلیت‌ها در نروژ نشان می دهد که در خلال جنگ جهانی دست کم ۳۰ تا ۵۰ هزار دختر نروژی با سربازان آلمانی رابطه جنسی داشته‌اند.

عذرخواهی از کودکان

گروهی از این زنان نه تنها از کشور خود اخراج می‌شدند که مجبور بودند با فرزند خود راهی آلمان یا کشورهای دیگر شوند. این رفتار به زنان نروژی ختم نمی شد و در مواقعی فرزندان آنها را نیز هدف «رفتارهای غیرانسانی» قرار می‌گرفتند.

دولت نروژ در سال ۲۰۰۰میلادی نیز به طور رسمی از ۱۰ تا ۱۲ هزار کودک زاده شده از مادر نروژی و پدر آلمانی به خاطر برخورد صورت گرفته عذرخواهی کرده بود.

تبعیض تاریخی

تنبیه زنان نروژی به دلیل ارتباط با سربازان آلمانی در شرایطی اتفاق افتاد که بررسی پرونده مردان نروژی که با زنان آلمانی ازدواج کردند واقعیت دیگری را نشان می دهد. «هیچکدام از این ۲۸ مرد نروژی نه تنبیه شدند و نه مجبور به ترک وطن و نه تابعیت نروژی از آنها سلب شد.» این نکته را گوری هگلنتس، مدیر مرکز مطالعات هولوکاست و اقلیت‌ها مطرح کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار عفو بین‌الملل دربارۀ ناامنی اردوگاههای مهاجران یونان برای زنان

زنان و نوبل؛ راهی ناهموار برای رسیدن به برابری در صلح و علم

نروژ،اسپانیا،ایرلند کشور فلسطین را به رسمیت شناختند؛ لهستان حمایت کرد؛ فرانسه:شرایط هنوز فراهم نیست