Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

لهستان به شهرهایی که حقوق دگرباشان جنسی را برسمیت نشناسند ۳ برابر بیشتر از بروکسل پول می‌دهد

Czarek Sokolowski
Czarek Sokolowski Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آندژی دودا، رئیس جمهور لهستان نیز پیش از این در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش اعلام کرده بود فعالیتهای دگرباشان جنسی را مخرب‌تر از کمونیسم می‌داند.

آگهی

دولت لهستان اعلام کرد به ۶ شهری که حقوق دگرباشان جنسی را به رسمیت نشناختند و به همین دلیل نتوانستند از حمایتهای مالی اتحادیه اروپا برخوردار شوند، مستقیما پول می‌دهد.

بر این اساس زبگنیو ژیوبرو، وزیر دادگستری لهستان که رهبر حزب راست و ملی‌گرای این کشور نیز هست، روز سه‌شنبه طی مراسمی، چک نمادین ۵۷ هزار یورویی را به شهردار یکی از این شهرها اهداء کرد.

او اعلام کرد پولی که اکنون دولت لهستان به شهرداران این شش شهر می‌پردازد، سه برابر بیشتر از مقداری است که آنها پیش از این در چهارچوب برنامه همسان‌سازی(Twinning) با هدف ارتقاء ظرفیت‌های اداری مدیریت عمومی کشورها و شهرهای اروپای شرقی، از اتحادیه اروپا درخواست کرده بودند.

زبگنیو ژیوبرو همچنین بروکسل را متهم به اعمال تبعیض میان مناطق مختلف لهستان کرد و تصمیم اخیر اتحادیه در رد درخواست کمک مالی به این ۶ شهر را «بی‌قانونی و تصمیمی از روی انگیزه‌های سیاسی» خواند.

آقای ژیوبرو تصمیم مقامات این ۶ شهر در به رسمیت نشناختن حقوق دگرباشان جنسی را نیز تصمیمی در راستای «حفظ ارزش‌های سنتی خانواده» توصیف کرد که از نظر او «بهترین راه برای پیشگیری از وقوع جرم و خشونت است.»

سال گذشته میلادی حدود ۸۰ شهردار و دهدار از سراسر لهستان اعلام کردند که حقوق دگرباشان جنسی را به رسمیت نمی‌شناسند. این مقامات عمدتا از سوی سیاستمدارانی که با حزب حاکم لهستان یعنی «قانون و عدالت» مرتبط بودند، حمایت می‌شدند.

در واکنش هلنا دالی، کمیسر اتحادیه اروپا در امور برابری‌های اجتماعی، با این استدلال که «ارزش‌های اتحادیه اروپا و حقوق اساسیِ مد نظر آن باید توسط همه کشورهای عضو و مقامات رسمی آن رعایت شود» اعلام کرد که بروکسل از اعطای کمک به این شهرها خودداری می‌کند.

آندژی دودا، رئیس جمهور لهستان نیز پیش از این در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش اعلام کرده بود فعالیتهای دگرباشان جنسی را مخرب‌تر از کمونیسم می‌داند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرباز لهستانی که با ضربات چاقوی یک پناهجو در مرز بلاروس مجروح شده بود جان باخت

نرمش بروکسل در برابر ورشو؛ روند لغو اجرای ماده ۷ معاهده اتحادیه اروپا علیه لهستان آغاز شد

کنیسه‌ یهودیان در پایتخت لهستان با کوکتل مولوتف هدف حمله قرار گرفت