درخواست مرکل برای توافق سریع اروپا بر سر طرح احیای ۷۵۰ میلیارد یورویی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
درخواست مرکل برای توافق سریع اروپا بر سر طرح احیای ۷۵۰ میلیارد یورویی
کپی رایت  AP Photo

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خواهان آن است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا قبل از پایان ماه ژوئیه بر سر طرح ۷۵۰ میلیارد یورویی احیای اقتصادی اروپا جهت جبران خسارت‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا در جهان به توافق کامل برسند.

صدراعظم آلمان که روز پنجشنبه در پارلمان این کشور در برلین سخن می‌گفت در این خصوص تصریح کرد: «بهتر است که ما قبل از تعطیلات تابستانی نهادهای اروپایی در پایان ماه ژوئیه به این توافق دست یابیم.»

خانم مرکل با فراخواندن اروپا به اقدام سریع و قاطعانه در این زمینه یادآور شد که پارلمان اروپا و پارلمان‌های ملی کشورهای عضو در صورت حصول توافق تا پایان سال جاری میلادی زمان خواهند داشت تا علاوه بر طرح احیای اقتصادی یاد شده، بودجه آینده اتحادیه اروپا را نیز که طرح اعتباری ۷۵۰ میلیارد یورویی بخشی از آن خواهد بود به تصویب برسانند.

رهبران اروپایی قرار است روز جمعه برای نخستین نشست عمومی جهت بررسی جزئیات این طرح اقتصادی به صورت ویدیویی گردهم‌ بیایند.

آنگلا مرکل این نشست را فرصتی مناسب برای تبادل مستقیم نخستین دیدگاه‌ها قلمداد کرده و یادآور شده که لازم است نشست‌های مشورتی فشرده‌ای پس از آن تحت هدایت شارل میشل، رئیس شورای اروپا میان اعضا برگزار شود.

به گفته صدراعظم آلمان تنها در جریان یک نشست حضوری «با مشارکت کلیه اعضای شورای اروپا است که می‌توان تصمیم نهایی را در خصوص این طرح اتخاذ کرد.»

با توجه به اینکه آلمان از ابتدای ماه ژوئیه برای شش ماه ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را در دست خواهد گرفت نقش این کشور در رایزنی‌ میان کشورهای عضو برای دست‌یابی به توافق کلی بر سر طرح احیای اقتصادی کلیدی ارزیابی می‌شود.

به اعتقاد خانم صدراعظم که سال ۲۰۲۱ مسند قدرت در آلمان را ترک خواهد کرد «هیچگاه انسجام و همبستگی میان اعضای اتحادیه اروپا تا کنون اینقدر مهم نبوده است.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید