Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کی‌یف: از دونباس و کریمه هرگز چشم نمی‌پوشیم

سربازان اوکراینی در دونباس
سربازان اوکراینی در دونباس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه اوکراین در گفتگو با دویچه‌وله تاکید کرد که کشورش برای دستیابی به مصالحه‌ای بزرگ آماده است و از هر گونه تلاشی در این راستا استقبال می‌کند. وی در عین حال یاد‌آور شد که نمی‌توان از برخی «خطوط قرمز» نظیر حاکمیت،‌ امنیت ملی و تمامیت ارضی اوکراین عبور کرد.

آگهی

دولت اوکراین می‌گوید که از دونباس و کریمه هرگز چشم نمی‌پوشد و مناطق از دست رفته در شرق این کشور، بار دیگر تحت حاکمیت کی‌یف درخواهند آمد.

دمیترو کولِبا، وزیر خارجه اوکراین در گفتگویی اختصاصی با دویچه‌وله، ضمن اعلام این مطلب یادآور شد که کشورش هر چقدر هم که زمان بگذرد، باز هم سرزمین‌های از کنترل خارج شده در کریمه و دونباس را دوباره به خاک اوکراین برخواهد گرداند.

آقای کولِبا در این مصاحبه کم اهمیت جلوه دادن چالش صلح با روسیه از سوی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری کشورش را نیز تکذیب کرد و گفت: «زلنسکی به خوبی می‌داند که مصالحه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، متقاعد کردن وی به خروج از خاک اوکراین و بازگرداندن دونباس کار بسیار دشواری است.»

وزیر خارجه اوکراین این گفتگو را در حاشیه سفر به برلین انجام داد. او در این سفر با هایکو ماس،‌ وزیر خارجه آلمان دیدار و گفتگو کرد.

هایکو ماس پس از دیدار با همتای اوکراینی خود بار دیگر خواستار آتش‌بس در مناطق شرقی اوکراین شد. وزیر خارجه آلمان همچنین یادآور شد که تنها راه حل مناقشه شرق اوکراین همانطور که در مفاد توافقنامه مینسک آمده «آتش‌بس دائمی و قابل تایید و اثبات» است.

آقای ماس در ادامه ضمن فراخواندن دو طرف مناقشه به انجام مصالحه بر سر اختلافات ارضی تصریح کرد: «اوکراین به تازگی در جریان برنامه مین‌زدایی از این منطقه نشان داد که اقدام عملی در این راستا (تحقق و تداوم آتش‌بس) امکان پذیر است.»

کلید اصلی کاهش مناقشات میان دو طرف، ایجاد گذرگاه‌های تازه در طول مرزی است که نیروهای نظامی اوکراین را از جدایی طلبان هوادار روسیه جدا می‌کند.

مصالحه بدون عبور از «خطوط قرمز»

وزیر خارجه اوکراین در ادامه گفتگو با دویچه‌وله تاکید کرد که کشورش برای دستیابی به مصالحه‌ای بزرگ آماده است و از هرگونه تلاشی در این راستا استقبال می‌کند. وی در عین حال یاد‌آور شد که نمی‌توان از برخی «خطوط قرمز» نظیر حاکمیت،‌ امنیت ملی و تمامیت ارضی اوکراین عبور کرد.

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که اوکراین در سال‌های گذشته تلاش کرده است تا با حمایت کشورهای غربی از توان نظامی خود را تقویت کند و به تازگی نیز دو پایگاه نظامی در مناطق نزدیک به مرزهای خود با روسیه ایجاد کرده است. در طول مرز ۴۰۰ کیلومتری میان دو طرف، هم اکنون تنها پنج گذرگاه وجود دارد.

گفتنی است ولودیمیر زلنسکی،‌ رئیس جمهوری اوکراین در جریان کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود که به مناقشه در شرق این کشور پایان دهد.

وی به‌رغم آنکه گفته بود به کشورش خیانت نخواهد کرد، با طرح موضوع اعطای جایگاه ویژه برای منطقه دونباس در استان دونتسک اعتراض‌هایی را در اوکراین برانگیخت.

بخش‌های بزرگی از استان‌های لوهانسک و دونتسک در شرق اوکراین پس ازالحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه در سال ۲۰۱۴ میلادی تحت کنترل جدایی‌طلبان مورد حمایت مسکو درآمدند.

یکی از پیشنهاد‌های جنجالی رئیس جمهوری جدید اوکراین برگزاری انتخابات در مناطق مورد مناقشه و تحت کنترل شورشیان در شرق این کشور بود که با استقبال روسیه نیز مواجه شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیشنهاد اوکراین برای استقرار پلیس سازمان امنیت و همکاری اروپا در دونباس

جدال میراژها با سوخوها؛ آیا جنگنده‌های فرانسه به سلطه هوایی روسیه در آسمان اوکراین پایان می‌دهند؟

انهدام پیشرفته‌ترین جنگنده روسیه برای اولین بار در تاریخ همزمان با پیشروی مسکو در خاک اوکراین