Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

زلنسکی پس از کشته شدن چهار سرباز از پوتین خواست به حمایت از شورشیان اوکراین پایان دهد

 زلنسکی پس از کشته شدن چهار سرباز از پوتین خواست به حمایت از شورشیان اوکراین پایان دهد
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تنش ها در شرق اوکراین پس از پیروزی «انقلاب میدان» در آوریل ۲۰۱۴ و به تبع آن الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه تشدید شد. بنا به آخرین گزارش ها در جریان درگیرهای پراکنده میان میان جدایی طلبان هوادار روسیه و نظامیان کی‌يف تاکنون سیزده هزار نفر کشته شده اند.

آگهی

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین از روسیه خواست بااستفاده از نفوذ خود در جهت کاستن از تنش های جاری در شرق کشورش اقدام کند.

رئیس جمهوری اوکراین در یک تماس تلفنی «فوری» با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود به صراحت از وی خواست جدایی طلبان شرق اوکراین را برای توقف تنش های جاری که به کشته شدن چهار سرباز دولتی منجر شده، تحت فشار قرار دهد.

آقای زلنسکی روز چهارشنبه در جریان یک کنفرانس خبری با اعلام این مطلب خاطر نشان کرد: «به او (ولادیمیر پوتین) گفتم این تنش ها ما را به صلح نزدیک نمی کند. از او همچنین خواستم با استفاده از نفوذ خود به گونه ای عمل کند که آنها (جدایی طلبان) از کشتن شهروندان ما دست بردارند.»

این درخواست در حالی مطرح شده که در جریان حمله روز سه شنبه جدایی طلبان هوادار روسیه در مناطق شرقی اوکراین چهار سرباز اوکراینی کشته اند. این حادثه در واقع بیشترین شمار تلفات را پس از دور جدید آتش بس میان دو طرف طی دو هفته گذشته برجای گذاشته است.

ولودیمیر زلنسکی در جریان کنفرانس خبری روز چهارشنبه با اشاره به «طولانی مدت» بودن تماس تلفنی اش با ولادیمیر پوتین تصریح کرد که برای تدارک یک نشست فوری سه جانبه پس از این گفتگو با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز تماس برقرار کرده است.

رئیس جمهوری اوکراین همچنین در بخش دیگری از سخنان خود از اقدام ارتش کشورش در مین زدایی از مناطق تحت مناقشه حمایت و پشتیبانی کرد و خواستار تسریع عملیات ساخت یک پل در ایستگاه بازرسی و کنترل «استانیتسا لوگانسک» شد. دولت و جدایی طلبان هرکدام کنترل بخشی از این منطقه را در اختیار دارند.

تنش ها در شرق اوکراین پس از پیروزی «انقلاب میدان» در آوریل ۲۰۱۴ و به تبع آن الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه تشدید شد. بنا به آخرین گزارش ها در جریان درگیرهای پراکنده میان میان جدایی طلبان هوادار روسیه و نظامیان کی‌یف تاکنون سیزده هزار نفر کشته شده اند.

کی‌یف و متحدان غربی اش روسیه را به حمایت و پشتیبانی نظامی از جدایی طلبان مناطق دونتسک و لوگانسک در شرق اوکراین متهم می کنند، اتهامی که برغم شواهد و مستندات موجود مسکو همواره آن را رد می کند.

درگیری ها در این منطقه پس از توافق مینسک در فوریه ۲۰۱۵ برغم کاهش چشمگیر قربانیان همچنان ادامه دارد و تنها اندکی از شدت آن و دامنه آن کاسته شده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوکراین آغاز عقب‌نشینی ارتش از مناطق شرقی کشور را اعلام کرد

فرانسه: بحث درباره لغو تحریم‌های روسیه بر سر مناقشه اوکراین زود است

کمک ۲۵۰ میلیون دلاری آمریکا برای تقویت توان نظامی اوکراین