ایتالیا از ۱۴ خرداد سفرهای بین‌المللی را آزاد می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
ایتالیا از ۱۴ خرداد سفرهای بین‌المللی را آزاد می‌کند
کپی رایت  AP Photo/Ronald Zak

دولت ایتالیا روز شنبه دستورالعملی را صادر کرد که بر اساس آن از ۳ ژوئن (۱۴ خرداد) سفرهای خارجی به مقصد یا از مبداء این کشور آزاد می‌شود.

این تصمیم در چهارچوب سیاست کاهش محدودیت‌های اجتماعی که در پی شیوع ویروس کرونا وضع شده بود، گرفته شده است.

دولت همچنین اعلام کرد که از این تاریخ، امکان سفر آزادانه در داخل این کشور و به تمام نقاط آن نیز میسر خواهد شد.

سیاست‌های بازگشت به وضعیت عادی در حالی در این کشور دنبال می‌شود که از ۲۱ فوریه تا کنون حدود ۲۲۴ هزار نفر در ایتالیا به ویروس کرونا مبتلا شده و بیش از ۳۱ هزار تن نیز جان باخته‌اند. این کشور در حال حاضر پس از ایالات متحده آمریکا و بریتانیا، بیشترین شمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید۱۹ در جهان را دارد.

ایتالیا اولین کشور اروپایی بود که با ظهور علائم ابتلا به کرونا در بین ساکنانش، محدودیت‌های اجتماعی را به اجرا گذاشت و از ۴ مه نیز پس از کاهش تدریجی شمار مبتلایان، کاهش سطح قرنطینه سراسری را در دستور کار خود قرار داد.

تاریخ ۳ ژوئن از آن رو به عنوان آغازین روز از سر گیری سفرهای داخلی و بین‌المللی انتخاب شده است که یک روز پیش از آن یعنی سه‌شنبه ۲ ژوئن در ایتالیا «روز جمهوری» نام دارد و تعطیل است. دولت سعی داشته است هرگونه آزادی سفر در این کشور را به بعد از این روزِ تعطیل موکول کند تا از مسافرت‌های دسته جمعی در تعطیلات آخر هفتۀ شنبه ۳۰ مه تا سه‌شنبه ۲ ژوئن و افزایش خطر شیوع کرونا جلوگیری کند.

در دستورالعمل دولت، مقامات بهداشت ملی موظف شده‌اند که کنترل‌های بهداشتی را با جدیت دنبال کنند تا از شیوع دوباره عفونت کرونا جلوگیری شود.