ایران: سران آمریکایی ترور سلیمانی را در جلسهٔ علنی محاکمه می‌کنیم

سوزاندن پرچم آمریکا در کنار تصویر سفیر بریتانیا در تهران،‌ در یادبود قاسم سلیمانی در دانشگاه تهران
سوزاندن پرچم آمریکا در کنار تصویر سفیر بریتانیا در تهران،‌ در یادبود قاسم سلیمانی در دانشگاه تهران   -  Copyright  عکس از ای پی   -   Vahid Salemi
نگارش از یورونیوز فارسی

معاون قضایی دادگاه‌های تهران گفت‌ کشورش از «ظرفیت‌های بین‌المللی» برای «توقیف اموال دونالد ترامپ» بهره می‌برد.

احمد اصانلو، معاون قضایی دادگاه‌های تهران اعلام کرد، «محاکمهٔ سران آمریکایی» ترور قاسم سلیمانی و همراهان وی «به صورت علنی» برگزار خواهد شد.

این مقام ایرانی با تصریح اینکه «ظرفیت لازم برای اقامهٔ دعوا علیه دولت و مقامات آمریکایی» وجود دارد گفت:‌ «بحث‌های بین‌المللی مانع از پیگیری‌های حقوقی و قضایی ما در داخل کشور نیست.»

پژوهشگاه قوه قضایهٔ ایران عصر چهارشنبه نشستی را با مضمون «بررسی ابعاد حقوقی و بین‌المللی» کشته شدن قاسم سلیمانی برگزار کرد.

معاون قضایی دادگاه‌های تهران، که در حاشیهٔ نشست فوق سخن می‌گفت، در ادامه، دربارهٔ پیگیری قانونی آرای صادر شده در این زمینه گفت‌ کشورش از «ظرفیت‌های بین‌المللی» برای «توقیف اموال دونالد ترامپ» بهره می‌برد. وی دربارهٔ آنکه صلاحیت و بُردِ حقوقی قوانین ایران در سطح بین‌المللی تا چه حد است چیزی نگفت.

از سوی دیگر امیر عبداللهیان، دستیار رئیس مجلس ایران در امور بین‌الملل نیز گفت برای پیگیری پروندهٔ قاسم سلیمانی باید کمیتهٔ تحقیقی تشکیل شود.

وی این نکته را که قوه قضاییه، یک قاضی یعنی احمد اصانلو را مسئول رسیدگی به این امر کرده تشکر کرد اما انتقاد کرد که این مسأله «دیر انجام شده» است. وی گفت کشورش نیازمند «کمیته‌ای تحقیقی» است که «اسناد اعتراف ترامپ» به کشتن سلیمانی را «در دادگاه‌های داخلی و بین‌المللی» پیش ببرد.

دونالد ترامپ، رئيس جمهوری ایالات متحده پس از کشته شدن قاسم سلیمانی اعلام کرد که وی قصد داشته به‌زودی عملیات گسترده‌ای را علیه نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه صورت دهد.‌

اعضای کنگرهٔ ایالات متحده، توضیحات بعدی دولت و نظامیان این کشور را دربارهٔ لزوم ترور قاسم سلیمانی، فرماندهٔ نیروی قدس سپاه ایران ناکافی دانستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط