درخواست ایران از اینترپل: برای ترامپ به اتهام قتل سلیمانی حکم جلب صادر کنید

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بنا به اعلام دادستانی تهران برای ۳۶ نفر از جمله دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا «دستور جلب» صادر شده و «وضعیت قرمز از طریق پلیس بین الملل» اعلام شده است.

آگهی

قوه قضائیه ایران روز دوشنبه اعلام کرد که برای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به اتهام «قتل» و «اقدام تروریستی» حکم جلب صادر کرده است.

علی القاصی مهر، دادستان تهران گفت که ۳۶ نفر از افرادی که در کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس نقش داشتند شناسایی شده‌اند. وی افزود که دونالد ترامپ در صدر این فهرست قرار دارد و «تعقیب قضایی او حتی پس از پایان دوره مسئولیتش نیز پیگیری خواهد شد.»

تصمیم دادستانی تهران برای تعقیب قضایی دونالد ترامپ بیش از آن که تهدیدی برای رئیس جمهوری آمریکا محسوب شود نشان دهنده افزایش سطح تنش‌ها بین تهران و واشنگتن است. قاسم سلیمانی روز ۱۳ دی سال گذشته شمسی (سوم ژانویه سال جاری میلادی) هنگام خروج از فرودگاه بغداد، پایتخت عراق در حمله پهپادهای آمریکا کشته شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دادستان تهران از دیگر افرادی که به همراه دونالد ترامپ تحت تعقیب قضایی قرار گرفته اند نام نبرد. او با این حال افزود که این افراد در کشته شدن قاسم سلیمانی «مباشرت، مبادرت و آمریت» داشته‌اند. به گفته علی القاصی مهر این افراد «مسئولان سیاسی و نظامی آمریکا و دیگر دولت‌ها» هستند.

بنا به اعلام دادستانی تهران برای این ۳۶ نفر «دستور جلب و اعلام وضعیت قرمز از طریق پلیس بین الملل» صادر شده است. اینترپل، پلیس بین‌الملل که مقر اصلی آن در شهر لیون فرانسه است تاکنون واکنشی به سخنان دادستان تهران نشان نداده است. درخواست کشورها برای تعقیب قضایی افراد اغلب در یکی از کمیته‌های اینترپل مورد بحث قرار می‌گیرد. این کمیته در مورد اطلاع به کشورهای عضو برای «دستور جلب» و«تعقیب قضایی» تصمیم گیری می‌کند.

پلیس بین‌الملل موظف به انتشار علنی «احکام جلب» نیست اما برخی از قرارهای بازداشت بر روی پایگاه اینترنتی اینترپل منتشر می‌شود. پلیس بین‌الملل به احتمال زیاد درخواست ایران را نادیده خواهد گرفت زیرا در اساسنامه این نهاد «دخالت‌ها و فعالیت‌هایی با ماهیت سیاسی» ممنوع است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اینترپل به یورونیوز: به درخواست ایران برای دستگیری ترامپ ترتیب اثر نمی‌دهیم

ایران: سران آمریکایی ترور سلیمانی را در جلسهٔ علنی محاکمه می‌کنیم

پیام ایران به واشنگتن: پاسخ به اسرائیل حتمی است اما نه عجولانه و تنش‌زا