هند در اعتراض به موضع‌گیری اردوغان درباره کشمیر سفیر ترکیه را احضار کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
هند در اعتراض به موضع‌گیری اردوغان درباره کشمیر سفیر ترکیه را احضار کرد
کپی رایت  AFP

هند روز دوشنبه سفیر ترکیه را در اعتراض به موضع‌گیری رجب طیب اردوغان درباره مساله کشمیر فراخواند و هشدار داد چنین مواضعی می‌تواند روابط میان دهلی نو و آنکارا را خدشه دار کند.

رئیس جمهوری ترکیه هفته گذشته و در جریان سفر به پاکستان گفته بود که شرایط در کشمیر به دلیل تصمیمات مخرب دولت هند در این منطقه عمدتا مسلمان نشین بدتر شده است. آقای اردوغان تاکید کرده بود ترکیه با مردم کشمیر متحد است.

وزارت امور خارجه هند روز دوشنبه در جریان احضار سکیر اوزکان تورونلار، سفیر ترکیه در دهلی نو با انتقاد از موضع آقای اردوغان به وی اعلام کرد «سخنان رئیس جمهوری ترکیه بدون هیچگونه آگاهی تاریخی از مناقشه کشمیر بیان شده است.»

به گزارش رویترز، راویش کومار، سخنگوی وزارت امور خارجه هند با اعلام این خبر گفت: «این پرده آخر یک نمونه دیگر از مداخله ترکیه در امور داخلی کشورهای دیگر است. دولت هند [چنین رویکردی] را کاملا ناپذیرفتنی می‌داند.» آقای کومار حق دولت هند برای پاسخ قاطع دیپلماتیک به ترکیه را محفوظ خواند.

دولت هند در ماه اوت سال ۲۰۱۹ با تغییر اصل ۳۷۰ قانون اساسی وضعیت ویژه ایالت جامو و کشمیر در چارچوب قوانین فدرال را ملغی کرد. کشمیر که یک منطقه مورد مناقشه میان هند و پاکستان است در هفت دهه گذشته همواره عرصه ناآرامی داخلی و کشمکش سیاسی-نظامی میان دهلی نو و اسلام آباد بوده است. علاوه بر پاکستان، برخی دیگر از دولت‌های کشورهای مسلمان از جمله ترکیه و مالزی از هند خواستند تا در قبال تصمیم خود درباره موضوع کشمیر تجدید نظر کند.

نارندرا مودی، نخست وزیر راست‌گرای هند در پاسخ به انتقادات مالزی واردات روغن پالم از این کشور را محدود کرد. منابع دیپلماتیک می‌گویند دهلی نو در حال برنامه ریزی برای کاهش بخشی از واردات از ترکیه است.

هند پاکستان را به ایفای نقش در شورش‌های کشمیر متهم می‌کند. پاکستان دخالت مستقیم در کشمیر هند را رد می‌کند اما می‌گوید از مطالبات جمعیت عمدتا مسلمان این منطقه حمایت دیپلماتیک و اخلاقی می‌کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید