Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هند در اعتراض به موضع‌گیری اردوغان درباره کشمیر سفیر ترکیه را احضار کرد

هند در اعتراض به موضع‌گیری اردوغان درباره کشمیر سفیر ترکیه را احضار کرد
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای اردوغان در جریان سفر خود به پاکستان گفته بود ترکیه در کنار مردم کشمیر ایستاده است.

آگهی

هند روز دوشنبه سفیر ترکیه را در اعتراض به موضع‌گیری رجب طیب اردوغان درباره مساله کشمیر فراخواند و هشدار داد چنین مواضعی می‌تواند روابط میان دهلی نو و آنکارا را خدشه دار کند.

رئیس جمهوری ترکیه هفته گذشته و در جریان سفر به پاکستان گفته بود که شرایط در کشمیر به دلیل تصمیمات مخرب دولت هند در این منطقه عمدتا مسلمان نشین بدتر شده است. آقای اردوغان تاکید کرده بود ترکیه با مردم کشمیر متحد است.

وزارت امور خارجه هند روز دوشنبه در جریان احضار سکیر اوزکان تورونلار، سفیر ترکیه در دهلی نو با انتقاد از موضع آقای اردوغان به وی اعلام کرد «سخنان رئیس جمهوری ترکیه بدون هیچگونه آگاهی تاریخی از مناقشه کشمیر بیان شده است.»

به گزارش رویترز، راویش کومار، سخنگوی وزارت امور خارجه هند با اعلام این خبر گفت: «این پرده آخر یک نمونه دیگر از مداخله ترکیه در امور داخلی کشورهای دیگر است. دولت هند [چنین رویکردی] را کاملا ناپذیرفتنی می‌داند.» آقای کومار حق دولت هند برای پاسخ قاطع دیپلماتیک به ترکیه را محفوظ خواند.

دولت هند در ماه اوت سال ۲۰۱۹ با تغییر اصل ۳۷۰ قانون اساسی وضعیت ویژه ایالت جامو و کشمیر در چارچوب قوانین فدرال را ملغی کرد. کشمیر که یک منطقه مورد مناقشه میان هند و پاکستان است در هفت دهه گذشته همواره عرصه ناآرامی داخلی و کشمکش سیاسی-نظامی میان دهلی نو و اسلام آباد بوده است. علاوه بر پاکستان، برخی دیگر از دولت‌های کشورهای مسلمان از جمله ترکیه و مالزی از هند خواستند تا در قبال تصمیم خود درباره موضوع کشمیر تجدید نظر کند.

نارندرا مودی، نخست وزیر راست‌گرای هند در پاسخ به انتقادات مالزی واردات روغن پالم از این کشور را محدود کرد. منابع دیپلماتیک می‌گویند دهلی نو در حال برنامه ریزی برای کاهش بخشی از واردات از ترکیه است.

هند پاکستان را به ایفای نقش در شورش‌های کشمیر متهم می‌کند. پاکستان دخالت مستقیم در کشمیر هند را رد می‌کند اما می‌گوید از مطالبات جمعیت عمدتا مسلمان این منطقه حمایت دیپلماتیک و اخلاقی می‌کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: هند و پاکستان در حال مذاکره پنهانی برای عادی‌سازی روابط هستند

دو مامور پلیس یک روز پیش از سالگرد استقلال هند در کشمیر کشته شدند

دیوان عالی هند تصمیم دولت مودی برای لغو خودمختاری کشمیر را تائید کرد