رویترز: هند و پاکستان در حال مذاکره پنهانی برای عادی‌سازی روابط هستند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اهتزاز پرچم‌های هند و پاکستان در پاسگاه مرزی مشترک دو کشور به نام عطاری-واگاه، ۲۰۱۵
اهتزاز پرچم‌های هند و پاکستان در پاسگاه مرزی مشترک دو کشور به نام عطاری-واگاه، ۲۰۱۵   -  کپی رایت  AP Photo

خبرگزاری رویترز از آغاز مذاکرات پنهانی هند و پاکستان با هدف دستیابی به نقشه راه کاهش تنش‌ها و عادی سازی روابط دو جانبه خبر داد.

روابط دو رقیب مسلح به بمب اتمی از زمان حمله انتحاری به کاروان نظامی هند در منطقه مورد مناقشه کشمیر که توسط شبه‌نظامیان وابسته به پاکستان رخ داد، از سال ۲۰۱۹ و با واکنش هند مبنی بر اعزام جنگنده‌های خود به حریم هوایی پاکستان به سردی گرایید.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های آگاه از سفر مقام‌های امنیتی و اطلاعاتی هند و پاکستان به دُبی خبر داده که هدف از این سفر شرکت در نشستی بوده که به ابتکار امارات عربی متحده برگزار شده است.

هر چند مقام‌های رسمی دو کشور در خصوص این سفر و محتوای مذاکرات انجام شده، اظهار‌نطری نکرده‌اند ولی عایشه صدیقه، تحلیلگر برجسته دفاعی پاکستان گفته که این نخستین ملاقات مقام‌های اطلاعاتی هند و پاکستان در چند ماه گذشته نبوده و آنها پیشتر نیز در کشورهای ثالث از جمله تایلند و بریتانیا در عالی‌ترین سطح دیدار و مذاکره کرده‌اند.

کارشناسان معتقدند پاکستان به عنوان متحد چین، درگیر مشکلات اقتصادی و اجرای برنامه نجات صندوق بین‌المللی پول است و توان لازم را برای تحمل تنش طولانی در مرز کشمیر ندارد. این کشور همچنین با خروج نیروهای ایالات متحده از افغانستان برای کنترل مرز خود با این کشور باید توان نظامی بیشتری صرف کند.

در مقابل، هند نیز از سال گذشته درگیر تنش مرزی با چین شده است و نسبت به گذشته علاقه‌کمتری به حفظ تمرکز ارتش خود در جبهه پاکستان دارد.