Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

درگیری‌های شدید هند و پاکستان در کشمیر؛ دست‌کم ۱۵ نفر کشته شدند

Dar Yasin
Dar Yasin Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از زمان جدایی پاکستان از هند در سال ۱۹۴۷ میلادی، کشمیر به منطقه مورد مناقشه میان دو کشور تبدیل شده و عامل وقوع دو جنگ از سه جنگ میان دو همسایه بوده است

آگهی

نیروهای هند و پاکستان روز جمعه ۱۳ نوامبر بزرگترین جنگ توپخانه‌ای خود در ماههای اخیر را در مرزهای مورد مناقشۀ دو طرف در منطقه کشمیر انجام دادند. حاصل این درگیری‌ها دست‌کم ۱۵ کشته شامل ۱۰ غیرنظامی و ۵ نیروی امنیتی و شماری زخمی بوده است.

در این روز پنج درگیری، شامل گلوله باران و تیراندازی، در امتداد ۷۴۰ کیلومتر مرز غیر رسمیِ دو کشور که طی هفت دهه گذشته دو همسایۀ مجهز به تسلیحات هسته‌ای را از هم جدا کرده، روی داد و ساکنان چند روستای نزدیک منطقه نبرد را مجبور به ترک خانه‌هایشان کرد.

این درگیری‌ها تنها پنج روز پس از آن از سر گرفته شده که سه نظامی هندی و سه‌ شبه‌نظامی در جریان تبادل آتش در امتداد منطقه به اصطلاح خط کنترل (LoC) کشته شدند.

در پایان نبرد سنگین روز جمعه، ارتش هند پاکستان را به نقض «بی دلیل» آتش‌بس در این منطقه که دو دهه از عمر آن می‌گذرد متهم کرد؛ آتش‌بسی که البته پیش از این بارها از سوی نیروهای دو طرف نادیده گرفته شده و هربار نیز هر همسایه، دیگری را به نقض آن متهم کرده است.

ارتش هند در بیانیۀ خود اعلام کرد که پاکستان از سلاح‌های متعددی از جمله خمپاره استفاده کرده و عمداً مناطق غیرنظامی را هدف قرار داده است.

این بیانیه نظامی همچنین اعلام می‌دارد که سربازان این کشور در تلافی کشته شدن شهروندان هند در این نبرد «به زیرساخت‌های ارتش پاکستان خسارات اساسی وارد کرده‌اند.»

مقامات پاکستانی نیز اگرچه گفته‌اند که این درگیری‌ها تلفاتی برایشان در پی داشته، اما اطلاعات بیشتری در این باره منتشر نکردند.

از زمان جدایی پاکستان از هند در سال ۱۹۴۷ میلادی، کشمیر به منطقه مورد مناقشه میان دو کشور تبدیل شده و عامل وقوع دو جنگ از سه جنگ میان دو همسایه بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پمپئو: آمریکا از جنگ هسته‌ای بین هند و پاکستان جلوگیری کرد

درگیری پلیس پاکستان با تحصن‌کنندگان ضد فرانسه پس از کشته شدن پنج نفر

ظهور یک بیماری مرموز در جنوب هند