Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اولین جنجال پسا‌برکسیت؛ جانسون: بریتانیا نیازی به پیروی از قوانین اروپا ندارد

بوریس جانسون
بوریس جانسون Copyright جلسه کابینه
Copyright جلسه کابینه
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در سخنان دوشنبه تاکید کرد که بریتانیا بی تردید از قوانین داخلی اتحادیه اروپا برای کسب توافق نامه های تجاری و اقتصادی پیروی نخواهدکرد.

آگهی

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در بیان چشم انداز خود برای ادامه معاملات تجاری با اتحادیه اروپا گفت «بریتانیا نیازی به پیروی از قوانین اروپا ندارد.» مدل مورد نظر نخست وزیر محافظه کار بریتانیا آن طور که دوشنبه اعلام کرد «نمونه کانادایی» است.

آقای جانسون در سخنان خود تاکید کرد در صورتی که اتحادیه اروپا چنین توافق نامه‌ای (مدل کانادایی) را نپذیرد، بریتانیا به مفادی برمی گردد که پیش تر مطرح شده است: «برکسیت بدون توافق».

کانادا و اتحادیه اروپا یک پیمان مشترک به امضا رسانده اند که بر اساس آن مالیات گمرکی برای بسیاری از کالاهای وارداتی حذف شده است بدون اینکه کانادا و اتحادیه اروپا ناگزیر از تبعیت از قوانین داخلی یکدیگر باشند.

سخنان پرخاشگرایانه بوریس جانسون

بوریس جانسون در سخنان روز دوشنبه، کمتر از دو روز پس از خروج نهایی بریتانیا از اتحادیه اروپا، گفت: « در صورت عدم امضای توافق نامه تجارتی مورد نظر بریتانیا (مدل کانادایی) از سوی رهبران اتحادیه اروپا، بی تردید دولت بریتانیا شرایط مورد توافق سازمان تجارت جهانی را به اجرا می گذارد.»

نخست وزیر محافظه کار در سخنان خود گفـت: « اغلب به ما گفته اند که دو راه بیشتر برای دسترسی به بازارهای اتحادیه اروپا نداریم، یا از قوانین اروپایی و دادگاه های اتحادیه پیروی می کنیم (مدل نروژی) و یا اینکه روشی چون مدل تجارت آزاد کانادایی را انتخاب می کنیم. ما انتخاب خود را کرده ایم. انتخاب ما یک توافق نامه تجارت آزاد هم چون کاناداست. اما احتمالا اگر در این مسیر شکست بخوریم به آن چه که پیشتر توضیح داده ایم برکسیت بدون توافق رجوع خواهیم کرد.»

شهردار پیشین لندن و تصمیم گیر اصلی دولت بریتانیا در ادامه سخنان خود گفت انتخاب بریتانیا «کسب یک توافق است اما سوال اینجاست آیا اتحادیه اروپا می خواهد ما را با کانادا مقایسه کند؟» بوریس جانسون اعلام کرد بریتانیا هیچ پیش شرطی را که اساس آن قوانین اتحادیه اروپایی باشد مانند «سیاست های رقابتی، یارانه ها، حمایت های اجتماعی، محیط زیست و یا تمام موارد مشابه» را نمی پذیرد.

تسهیل روند توافقنامه امنیتی

بوریس جانسون در سخنان خود علاوه بر پیشنهاد توافق نامه های تجاری اعلام کرد بریتانیا بدنبال امضای یک توافق نامه عمل گرایانه در زمینه امنیت و محافظت از شهروندان است البته به شرطی که استقلال سیستم های حقوقی بریتانیا حفظ شوند.

نخست وزیر بریتانیا در پاسخ به این سوال که آیا ادامه مذاکرات بدون توافق می تواند برای اقتصاد بریتانیا خطرناک باشد گفت: «ما جدا شده ایم و این یک توافق بزرگ است.»

سخنان متقابل کمیسر مسئول مذاکرات برکسیت

میشل بارنیه، کمیسر مسئول مذاکرات برکسیت در اتحادیه اروپا نیز دوشنبه درباره کسب توافق نامه با بریتانیا سخنرانی کرد. دیدگاه های وی کاملا متضاد با سخنان آقای جانسون بود.

میشل بارنیه، کمیسر مسئول مذاکرات برکسیت در اتحادیه اروپاGabor Kovacs

وی اعلام کرد که اتحادیه اروپا آماده ارائه طرح یک توافق نامه تجاری بلندپروازانه به عنوان ستون اصلی همکاری های بین طرفین است. وی گفت در این توافق نامه بی تردید «تعرفه ها و سهمیه ها» می توانند صفر باشند. با این حال کمیسر فرانسوی، که بریتانیایی ها لقب ناپلئون، به او داده اند تاکید کرد که «کالاهای وارداتی به اتحادیه اروپا باید با قوانین سلامت و بهداشت قاره سازگار باشند و از استانداردهای لازم برخوردار باشند.»

به گفته آقای بارنیه، «تجارت بین اتحادیه اروپا و بریتانیا ناگزیر باید با واقعیت های جدید سازگار» شوند. به گفته این کمیسر هر اندازه که استانداردهای بریتانیا و اتحادیه اروپا مشترک باشند به همان اندازه دسترسی به بازار مشترک راحت تر خواهدبود. به گفته میشل بارنیه، وزیر پیشین ژاک شیراک و نیکولا سارکوزی، «این بریتانیا است که تصمیم خواهد گرفت آیا به حقوق و قوانین اتحادیه اروپا می پیوندد یا نه؟». کمیسر مسئول مذاکرات برکسیت معتقد است پاسخ بریتانیا به این سوال اساس بسیاری از سوال‌های آینده خواهدبود.

سخنان جانسون از نگاه یک تحلیل‌گر

به گفته نرمان اسمیت، تحلیلگر بریتانیایی، سخنان «پرخاشگرانه بوریس جانسون بنوعی لحن مذاکرات را در روزها و هفته های آینده تبیین خواهدکرد». زمانی که نخست وزیر می گوید ما «از قوانین اروپایی پیروی نخواهیم کرد، اگر اروپا با شرایط بریتانیا کنار نیاید خروج بدون توافق اتفاق می افتد»، بنوعی دست پیش گرفتن در مذاکرات است.

به گفته این تحلیلگر جانسون می خواهد بدین طریق تفاوت های خود را با ترزا می نشان دهد. به گفته آقای اسمیت، بوریس جانسون همچنین خواست در اولین سخنان پست برکسیتی خود استراتژی آینده را نیز ترسیم کند هرچند معلوم نیست تا چه اندازه موفق به این کار شود و آنرا زمان نشان می دهد. نرمان اسمیت معتقد است سرانجام کسب توافق برای بریتانیا، خصوصا برای اقتصاد این کشور، حیاتی است و بدون «تعامل و تفاهم» هیچ توافقی به سرانجام نمی رسد.

پیش تر میشل بارنیه اعلام کرده بود کسب توافق تجاری و اقتصادی بین بریتانیا و اتحادیه اروپا نمی تواند در سال جای میلادی پایان یابد و نیازمند زمان بیشتری است، سخنانی که همواره با مخالفت دولت محافظه کار بریتانیا مواجه شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا به دسترسی بریتانیا به پایگاه داده‌های مظنونین جنایی پایان می‌دهد

اتحادیه اروپا برای مذاکرات توافق تجاری با بریتانیا آماده می‌شود

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟