Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا به دسترسی بریتانیا به پایگاه داده‌های مظنونین جنایی پایان می‌دهد

Emilio Morenatti
Emilio Morenatti Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس و مرزبانان بریتانیا سومین کاربران بزرگ این پایگاه داده‌ها بوده‌اند. کشورهای عضو این اتحادیه به همراه بریتانیا در مجموع در سال ۲۰۱۹ میلادی ۵۷۱ میلیون بار در این پایگاه به جستجوی افراد یا کالاهای سرقت شده پرداخته‌اند.

آگهی

اتحادیه اروپا به زودی به امکان دسترسی بریتانیا به سیستم اطلاعاتی شینگن (SIS) پایان می‌دهد. این خبر از سوی برخی منابع آگاه در اتحادیه به روزنامه گاردین اعلام شده است.

سیستم اطلاعاتی شینگن، یک پایگاه داده در سطح اتحادیه اروپا است که از مسیر آن کشورهای عضو شنگن می‌توانند میلیون‌ها دادۀ مختلف درباره مظنونین جنایی را با هدف کمک به پلیس در سراسر این قاره، به اشتراک بگذارند.

موضوع این داده‌ها عمدتا دربارۀ جرایم مرتبط با مهاجرت، افراد ممنوع الخروج یا ممنوع الورود به منطقه شنگن، همچنین اطلاعاتی دربارۀ ناپدید شدگان، پرونده‌های قضایی و سازمان‌های جنایی است.

این پایگاه داده‌ها در سال ۱۹۹۵ میلادی توسط کشورهایی ایجاد شد که کنترل مرزهای خود در داخل منطقه شنگن را لغو کرده بودند. به بریتانیا که تا پایان سال جاری همچنان عضو اتحادیه اروپا است نیز در سال ۲۰۱۵ میلادی اجازه داده شد تا به بخشی از این داده‌ها دسترسی پیدا کند.

دولت بریتانیا پیش از این اتحادیه اروپا را تهدید کرده بود که در صورتی که دسترسی بریتانیا به این پایگاه، بویژه در موضوع مبارزه با جرایم تضمین نشود، از سطح تعهدات امنیتی خود در قبال این بلوک خواهد کاست. تهدید بریتانیا در حالی مطرح شده که دسترسی به این پایگاه برای کشورهای خارج از اتحادیه اروپا ممنوع است.

از آنجا که پلیس بریتانیا بطور روزانه از این پایگاه داده‌ها استفاده می‌کند، در آخرین دور گفتگوهای برکسیت نیز مذاکره کنندگان بریتانیایی از بروکسل خواسته بودند تا امکان دسترسی بیشتر آنها را به SIS فراهم کنند.

گزارش‌های اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که تا کنون پلیس و مرزبانان بریتانیا سومین کاربران بزرگ این پایگاه داده‌ها بوده‌اند. کشورهای عضو این اتحادیه به همراه بریتانیا در مجموع در سال ۲۰۱۹ میلادی ۵۷۱ میلیون بار در این پایگاه به جستجوی افراد یا کالاهای سرقت شده پرداخته‌اند.

آلمان، فرانسه و هلند از جمله مخالفان تداوم دسترسی بریتانیا به این پایگاه پس از برکسیت هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دوران پسابرکسیت؛ بریتانیا به مهاجران کم مهارت روادید نمی‌دهد

اولین جنجال پسا‌برکسیت؛ جانسون: بریتانیا نیازی به پیروی از قوانین اروپا ندارد

فرجام برکسیت؛ بریتانیا پس از ۴۷ سال از اتحادیه اروپا جدا شد