اتحادیه اروپا برای مذاکرات توافق تجاری با بریتانیا آماده می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اتحادیه اروپا برای مذاکرات توافق تجاری با بریتانیا آماده می‌شود
کپی رایت  AP

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند) گفت این اتحادیه فردا یک چارچوب کاری را برای مذاکرات با بریتانیا جهت توافق جدید تجاری بعد از برکسیت تعیین خواهد کرد. اقدامی که به کمک آن راه برای آغاز سریع گفتگوها هموار خواهد شد.

این مقام بلندپایه که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفت: «انتظار داریم طرح مجوز مذاکرات فردا تصویب شود. امری که اجازه خواهد داد گفتگوها خیلی زود آغاز شوند، حتی به زودی هفته آینده.»

بریتانیا روز ۳۱ ژانویه به طور رسمی اتحادیه اروپا را ترک کرد، اما طبق توافق برکسیت بریتانیا تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی همچنان بخشی از بازار مشترک اتحادیه اروپا محسوب خواهد شد و تجارت آزاد کالا، خدمات و انتقال آزاد نیروی کار و سرمایه برقرار خواهد بود.

این شرایط که «وضعیت انتقالی» خوانده می‌شود با این حال تنها تا ۱۱ ماه دیگر ادامه خواهد داشت، هرچند قابل تمدید خواهد بود. بعد از این وضعیت انتقالی، توافق تجاری جدید باید جایگزین توافق قدیمی شود.

گزارش شده است که فرانسه در مذاکرات مقدماتی میان اتحادیه اروپا و بریتانیا برای توافق تجاری جدید تلاش کرده تا لندن را ترغیب کند که در ازای دسترسی به بازار واحد اروپا، همچنان از مقررات و قوانین این اتحادیه تبعیت کند.

پیشتر اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، و میشل بارنیه، مذاکره‌ کننده ارشد اتحادیه در امور برکسیت، نسبت به  دستیبابی به یک توافق تجاری مشترک تا پایان سال جاری ابراز تردید کرده بودند.

دولت بریتانیا اعلام کرده است که خواهان «توافقی مبتنی بر همکاری مشترک و دوستانه در فضایی برابر» است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید