Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کشته شدن ۱۱ غیرنظامی در افغانستان؛ سازمان ملل به دولت کابل هشدار داد

کشته شدن ۱۱ غیرنظامی در افغانستان؛ سازمان ملل به دولت کابل هشدار داد
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«یکی از دانشجویان همکلاسی‌ های خود را برای شام دعوت کرده بود. اواخر شب نیروهای امنیتی خانه‌ شان را محاصره کردند. سپس افراد را از اتاق پذیرایی بیرون آورده و یکی یکی آنها را با شلیک گلوله کشتند.»

آگهی

به دنبال کشته شدن ۱۱ شهروند غیرنظامی در جریان عملیات نیروهای امنیتی افغانستان، سازمان ملل متحد نسبت به تلفات باشندگان غیرنظامی در عملیات نیروهای دولتی به مقام‌های کابل هشدار داد.

سازمان ملل این هشدار را روز چهارشنبه ۲۳ مرداد در حالی به دولت کابل داد که گزارش‌هایی از تلفات اشتباهی غیرنظامیان در یورش مأموران امنیتی در یکی از ولایات شرقی نزدیک پاکستان منتشر شده بود.

به رغم تلاش‌های ایالات متحده و طالبان برای گفتگو درباره توافق به هدف پایان دادن به جنگ ۱۸ ساله در افغانستان، تلفات غیرنظامیان در این کشور رو به افزایش است.

ریاست عمومی امنیت ملی که نهاد امنیتی اصلی افغانستان است اعلام کرد که نیروهای دولتی یک مخفیگاه گروه طالبان در ولایت پکتیا را هدف حمله خود قرار دادند. در بیانیه ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان در این زمینه آمده است: «در عملیات ویژه قطعات خاص این ریاست در روستای گولالکو ولسوالی زرمت ولایت پکتیا، ۱۱ طالب به شمول دو فرمانده آنها به نام‌های اسدالله و فدا کشته شدند.»

در این حال یوناما، هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان گفته است به شدت نگران کشته شدن افراد عادی در جریان عملیات شناسایی نیروهای دولتی است و گروهی از کارشناسان حقوق بشر را مأمور رسیدگی به این موضوع کرده است.

بیشتر بخوانید:

نمایندگی سازمان ملل در همین زمینه در توییتر نوشت: «پاسخگویی در این زمینه ضرورت دارد. آسیب رساندن به غیرنظامیان باید متوقف شود.»

یک مسئول محلی به خبرگزاری رویترز گفته است که نیروهای دولتی افغانستان در جریان حمله در پکتیا در روز عید قربان به گردهمایی گروهی از دانشجویان حمله کرده‌اند. الله‌میرخان بهرام‌زی، عضو شورای ولایتی پکتیا درباره انگیزه این گردهمایی به رویترز گفت: «یکی از دانشجویان همکلاسی‌های خود را برای شام دعوت کرده بود. اواخر شب نیروهای امنیتی خانه‌شان را محاصره کردند. سپس افراد را از اتاق پذیرایی بیرون آورده و یکی یکی آنها را با شلیک گلوله کشتند.»

مقام‌های رسمی افغانستان می‌گویند که در این خانه سلاح و مهمات کشف کرده‌اند. بیانیه ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان در این زمینه می‌گوید که این عملیات بر پایه معلومات درباره مخفیگاه طالبان به دست آمده و هیچ یک از غیرنظامیان در جریان آن آسیب جانی ندیده‌اند.

سازمان ملل متحد می‌گوید در نیمه نخست سال جاری میلادی نزدیک به ۴ هزار نفر در درگیری‌های مختلف در افغانستان کشته شده‌اند. این آمار همچنین نشان می‌دهد شمار افراد عادی که بر اثر حمله نیروهای دولتی یا نیروهای ائتلاف خارجی به رهبری آمریکا صدمه جانی دیده‌اند به شدت رو به فزونی دارد.

یوناما در گزارشی که ماه گذشته منتشر کرد، تصریح کرده که بیشترین تلفات باشندگان در این آمار مربوط به حملات زمینی و پس از آن بمبگذاری و حملات هوایی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت افغانستان ۳۵ زندانی طالبان را برای «صلح و ختم جنگ» آزاد کرد

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد