Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کوبایی‌ها صاحب اینترنت همراه شدند

کوبا
کوبا Copyright عکس: رویترز
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت کمونیستی کوبا با اعطای عمومی خدمت اتصال به شبکه اینترنت از طریق گوشی‌های تلفن همراه موافقت کرد.

آگهی

دولت کمونیستی کوبا با اعطای حق عمومی اتصال به شبکه اینترنت از طریق گوشی‌های تلفن همراه موافقت کرد.

خبرنگاران خبرگزاری دولتی کوبا از ابتدای سال جاری میلادی کارزاری را برای دستیابی به حق بهره‌مندی از سرویس اینترنت همراه و شکستن انحصار شرکت دولتی مخابرات آغاز کرده بودند. اکنون و در میانه سال، دولت کوبا با خواست آنها موافقت کرده تا از این پس خبرنگاران کوبایی نیز همچون همکاران خود در سایر کشورهای جهان بتوانند از طریق گوشی‌های تلفن همراه خود به اینترنت متصل شوند.

دولت کوبا همچنین اعلام کرده که ارائه سرویس همگانی اینترنت همراه نیز تا پایان سال جاری میلادی امکان‌پذیر خواهد شد.

بیشتر بخوانید:پایان عصر برادران کاسترو؛ میگوئل دیاز کانل رئیس جمهوری کوبا شد

حکومت کوبا از جمله حکومت‌های محدود کننده جریان آزاد اخبار و اطلاعات به شمار می‌رود که تاکنون نیز بسیاری از پایگاه‌های اینترنتی مخالفان خود را مسدود کرده و نوعی انحصار رسانه‌ای را در این کشور کمونیستی مدیریت کرده است.

در چنین شرایطی دسترسی به خدمت اینترنت همراه برای برخی روزنامه‌نگاران اقدامی قابل توجه در جهت افزایش آزادی گردش اطلاعات و اخبار در کوبا به شمار می‌رود.

یوری نوریدا که یک خبرنگار ۳۹ ساله کوبایی است، می‌گوید: «این خیلی حرکت بزرگی بود، حالا من از هر کجا که رویدادی رخ می‌دهد، می‌توانم خبر آن را مخابره کرده و در هر زمان که اتفاقی می‌افتد به سرعت می‌توانم خبر آن را منتشر کنم.»

دولت کوبا همچنین اعلام کرده که صاحبان برخی شرکت‌ها و سفرای خارجی نیز از این خدمت اینترنتی بهره‌مند شده‌اند.

اپراتور تلفن همراه کوبا نیز به مردم وعده داده که تا پایان سال جاری میلادی امکان استفاده ۵ میلیون دارنده تلفن همراه از خدمت اینترنت را فراهم خواهد کرد. این تعداد نیمی از کل جمعیت کوبا را شامل می‌شود.

اپراتور انحصاری تلفن همراه کوبا ماه گذشته نیز در اقدامی دیگر امکان استفاده از یک پیام‌رسان مجانی را برای مردم کوبا فراهم کرد. این در حالی بود که تا پیش از این مردم کوبا تنها حق استفاده از اینترنت ملی را داشتند که با لحاظ محدودیت‌های بالای دولت همراه بود.

عکس: رویترز
جذابیت مخابره آنلاین رویدادها برای کوبایی‌هایی که به اینترنت همراه دست پیدا کرده‌اندعکس: رویترز

اتصال به شبکه جهانی اینترنت در کوبا تا پیش از سال ۲۰۱۳ میلادی بسیار محدود بود و تنها در هتل‌های توریستی کوبا در دسترس بود. از آن پس دسترسی به خدمت اینترنت در اماکن عمومی و کافی شاپ‌ها گسترش یافت.

در سال ۲۰۱۵ میلادی برنامه‌ای به تائید دولت کوبا رسید که بر اساس آن تا سال ۲۰۲۰ میلادی باید نیمی از خانه‌ها و ۶۰ درصد دارندگان تلفن همراه باید به شبکه اینترنت متصل شوند.

اما شواهد موجود نشان می‌دهد که اجرای این برنامه به کندی پیش می‌رود. برخی کارشناسان، شک و تردید مردم کوبا به خدمت اینترنت دولتی را عامل کندی اتصال خانه‌ها به این شبکه می‌دانند. به همین دلیل مطابق اعلام اپراتور تلفن همراه طی سال گذشته سال میلادی فقط ۱۱ هزار خانه به اینترنت متصل شده‌اند. اما در مقابل یونسی گالیندو که یک شهروند ۲۸ ساله کوبایی است، می‌گوید بارها با شرکت دولتی ارائه دهنده خدمت اینترنت مراجعه کرده‌ام ولی هر بار گفته‌اند که هنوز آمادگی اعطای این خدمت را به خانه شما نداریم.

البته در حال حاضر اکثر کوبایی‌هایی که به شبکه تلفن همراه دسترسی دارند، دارای گوشی‌های هوشمند هستند ولی بر خلاف اکثر کشورها کوبا هنوز امکان ارائه خدمت اینترنت را با تکنولوژی بالاتر از 3G ندارد. اما چالش اصلی برای بهره‌مندی کوبایی از خدمت اینترنت همراه قیمت بالای آن است. هم اکنون هزینه هر ساعت اینترنت همراه در کوبا معادل ۱ دلار آمریکا اعلام شده که در مقایسه با حداقل دستمزد ماهیانه ۳۰ دلاری کوبایی‌ها خدمت گرانی محسوب می‌شود.

هر چند مشخص نیست که مردم تا چه از این سرویس استقبال کنند ولی در حال حاضر شرکت‌ها و سفارت‌خانه‌های استفاده کننده از خدمات اینترنتی دولت کوبا برای استفاده از ماهانه ۴ گیگابایت، ۴۵ دلار پرداخت می‌کنند.

بیشتر بخوانید:کوبا قانون اساسی سوسیالیستی را تغییر می‌دهد

میگوئل دیاز کانل پیش از آن که در ماه آوریل گذشته به مقام رئیس جمهوری کوبا برسد نیز از توسعه خدمات اینترنت در کوبا حمایت می‌کرد. چنان که سال گذشته و در کسوت معاون رئیس جمهوری از لزوم اجرای طرحی برای انتشار برخط (آنلاین) محتوای انقلاب کوبا سخن گفته بود. آقای دیاز کانل در تازه‌ترین اظهار نظر خود خواستار اتصال گام به گام شبکه اینترنت کوبا به شبکه جهانی اینترنت شده است. رئیس جمهوری جدید کوبا همچنین گفته که با تقویت اقتصاد کوبا باید به مردم این قدرت را داد تا از انقلابشان محافظت کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌ اتمی روسیه در کوبا؛ آمریکا می‌گوید جای نگرانی نیست

نظرسنجی: بیشتر نوجوانان می‌گویند بدون موبایل احساس بهتری دارند اما همچنان آن‌را کنار نمی‌گذارند

نتایج یک نظرسنجی: از هر ۵ نفر ۱ نفر رابطه جنسی را برای نگاه کردن به گوشی خود قطع کرده است