سازمان ملل: دولت سوریه در خان شیخون مرتکب «جنایت جنگی» شده است

سازمان ملل: دولت سوریه در خان شیخون مرتکب «جنایت جنگی» شده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

کارشناسان سازمان ملل روز چهارشنبه برای اولین بار اعلام کردند که دولت سوریه مسئول حمله مرگبار با گاز سارین به شهر خان شیخون است و بر این اساس دمشق مرتکب جنایت جنگی شده است.

بر اساس این گزارش که چهاردهمین گزارش کمیسیون تحقیق سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در سوریه از سال ۲۰۱۱ میلادی به اینسو محسوب می شود، در جریان حمله به خان شیخون و به دلیل استفاده از گاز سارین، دستکم ۸۳ نفر کشته شده اند که بیشتر کشته شدگان زنان و کودکان بوده اند (۲۸ کودک و ۲۳ زن).

کمیسیون این ادعای دولت سوریه را که می گوید حادثه خان شیخون در ۴ آوریل پس از آن روی داده که در جریان حملات هوایی، یک انبار مهمات متعلق به شورشیان هدف قرار گرفته شده، رد کرد و اعلام داشت: «بر خلاف ادعاهای دولت سوریه، تمام شواهد موجود کمیسیون را به این نتیجه می رساند که نیروی هوایی سوریه از بمب حاوی گاز سارین استفاده کرده است.» بر این اساس سازمان ملل این اقدام ارتش سوریه را «جنایت جنگی» نامید.

همچنین در این گزارش که پس از گفتگو با ۴۳ تن از شاهدان و قربانیان این حملات و بررسی تصاویر ماهواره ها، تصاویر بقایای بمبها و گزارش هشدارهای اولیه تهیه شده، کمیسیون اعلام کرده است که اقدام ارتش سوریه به استفاده از گاز سارین محدود به خان شیخون نشده و «نیروهای دولتی سوریه به استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه غیرنظامیان در مناطق تحت کنترل مخالفان ادامه داده اند.»

کارشناسان اعلام کردند که اسنادی در اختیار دارند که نشان می دهد ۳۳ بار از سلاح‌های شیمیایی در جریان نبردهای سوریه استفاده شده است. بر اساس این اسناد، نیروهای بشار اسد ۲۷ بار از جمله ۷ بار طی ماههای مارس تا ژوئیه امسال از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده اند.

پیش از این سازمان بین المللی منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی (OIAC) نیز در گزارشی که در پایان ماه ژوئن منتشر کرد، استفاده از گاز سارین در خان شیخون را تایید کرده اما مسئول آن را معرفی نکرده بود.

نگرانی نسبت به حملات ائتلاف بین المللی در سوریه

کارشناسان سازمان ملل همچنین نسبت به تبعات حملات هوایی ائتلاف بین المللی بر زندگی غیرنظامیان سوری ابراز نگرانی کرده اند.

بنا بر گزارش آنها حملات هوایی نیروهای آمریکایی به مسجدی در روستای الجینا در حلب که در پی در نظر نگرفتن اقدامات احتیاطی روی داده، نقض قوانین بین الملل بوده است. در این حملات که در ماه مارس روی داد ۳۸ نفر کشته شدند که در میان آنها شماری کودک نیز دیده می شوند.

نظامیان آمریکایی در ماه ژوئیه اعلام کردند که حملات الجینا در پی دریافت گزارش هایی مبنی بر برگزاری نشستی توسط جنگجویان القاعده در این منطقه انجام شده است. بر این اساس یک جنگنده آمریکا دستکم ۱۰ بمب را به سمت ساختمانی در مجاورت یک نمازخانه شلیک کرده بود.
این درحالی است که بیشتر ساکنان الجینا، بستگان قربانیان و مصاحبه شوندگان از سوی کمیسیون سازمان ملل، اعلام کردند که در زمان حمله، غیرنظامیان زیادی در جریان یک مراسم مذهبی در مسجد جمع شده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر تکان‌دهنده از حمله هوایی ارتش سوریه به غیرنظامیان در غوطه شرقی

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق

انفجار مرگبار در منطقه تحت کنترل طرفداران ترکیه؛ خودروی بمب‌گذاری شده در بازاری در شمال سوریه ترکید