آغاز انتخابات پارلمانی در بلغارستان؛ رقابت تنگاتنگ محافظه کاران و سوسیالیست ها

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آغاز انتخابات پارلمانی در بلغارستان؛ رقابت تنگاتنگ محافظه کاران و سوسیالیست ها

شهروندان بلغارستانی روز یکشنبه برای انتخاب نمایندگان پارلمان پای صندوق های رای رفتند. بیش از ۶ میلیون نفر در بلغارستان واجد شرایط رای دادن هستند.

یک دهه پس از پیوستن به اتحادیه اروپا، بلغارستان فقیرترین عضو اتحادیه به شمار می رود که با فساد گسترده ای دست به گریبان است.

انتخابات پارلمانی صحنه رقابت تنگاتنگ راست میانه و سوسیالیست هاست. بر اساس نظرسنجی ها حزب راست میانه «شهروندان برای توسعه اروپایی بلغارستان» (GERB) به رهبری بویکو بوریسوف نخست وزیر مستعفی با ۳۱.۷ درصد تنها اندکی بالاتر از سوسیاست ها ایستاده است.

بویکو بوریسوف نخست وزیر پیشین در ماه نوامبر گذشته و در پی انتخاب رومن رادف از حزب سوسیالیست به ریاست جمهوری، از مقام خود استعفا داد.

حزب سوسیالیست به رهبری کورنلیا نینووا که وعده بهبود روابط با روسیه را داده است، بر اساس آخرین نظرسنجی ها ۲۹.۱ درصد آراء را در این انتخابات کسب خواهد کرد. با این حال هیچ یکی از دو حزب اصلی بلغارستان قادر نخواهد بود به تنهایی دولت تشکیل دهد و احزاب کوچکتر که تعدادشان در این انتخابات افزایش یافته است نقش مهمی در ائتلاف های سیاسی خواهند داشت.

بلغارستان با وجود عضویت در ناتو (۲۰۰۴) و پیوستن به اتحادیه اروپا (۲۰۰۷) در زمینه های بسیاری از جمله بنزین، گاز و انرژی هسته ای بطور کامل به روسیه وابسته است.