بلغارستان آماده برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی

بلغارستان آماده برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بلغارستان آماده برگزاری انتخابات پارلمانی زودرس می شود که روز یکشنبه ۲۶ مارس برگزار خواهد شد.

آگهی

بلغارستان آماده برگزاری انتخابات پارلمانی زودرس می شود که روز یکشنبه ۲۶ مارس برگزار خواهد شد.

بر اساس نظرسنجی ها حزب راست میانه «شهروندان برای توسعه اروپایی بلغارستان» (GERB) به رهبری بویکو بوریسوف نخست وزیر مستعفی و حزب سوسیالیست به رهبری کورنلیا نینووا با رقابت بسیار نزدیک هر یک قادر خواهند بود ۳۰ درصد آراء را کسب کنند. بقیه آراء میان احزاب کوچکتر تقسیم می شود.

بویکو بوریسوف نخست وزیر پیشین در ماه نوامبر گذشته و در پی انتخاب رومن رادف از حزب سوسیالیست به ریاست جمهوری، از مقام خود استعفا داد.

آنا کراستووا، کارشناس سیاسی می گوید: «توزیع آراء را می توان نشانه ای از نارضایتی شدید از نخبگان سیاسی دانست. این پدیده دلیل آشکاری است که ۱۰ سال پس از پیوستن به اتحادیه اروپا، بلغارستانی ها راضی نیستند. هیچ نوع تغییر قطعی و مسلمی وجود ندارد که بخواهند با آرایشان از آن حمایت کنند.»

به گزارش خبرنگار یورونیوز از صوفیه «بر اساس نظرسنجی ها، انتخابات روز یک شنبه شکاف دیگری در پارلمان ایجاد می کند. مذاکرات ائتلاف مدتی است که آغاز شده است اما با شکاف جدید در پارلمان و نفوذ خارجی بویژه نفوذ روسیه و ترکیه، امکان ائتلاف دشوارتر است.»

تنش بین ترکیه و بلغارستان در جریان کارزار انتخاباتی افزایش یافته است. پلیس بلغارستان روز جمعه ملی گرایان بلغارستانی را که مانع ورود ترک های بلغارستانی از ترکیه به بلغارستان برای رای دادن شده بودند را از نقطه مرزی پراکنده کرد.

آنتونی گالابوف تحلیلگر سیاسی می گوید: «بخشی از تبلیغات حامیان روسیه در واقع تبلیغات ضد ترکیه است. بلغارستان ممکن است به یک اندازه دور یا نزدیک به هر دو همسایه اش به نظر برسد اما هیچ گونه تبلیغاتی به نفع ترکیه در بلغارستان دیده نمی شود.»

بلغارستان با وجود عضویت در ناتو (۲۰۰۴) و پیوستن به اتحادیه اروپا (۲۰۰۷) در زمینه های بسیاری از جمله بنزین، گاز و انرژی هسته ای بطور کامل به روسیه وابسته است.

کورنلیا نینووا رهبر حزب سوسیالیست بلغارستان وعده داده است که اگر او نخست وزیر شود تحریم های اتحادیه اروپا بر ضد مسکو را وتو خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیاستمداران و شخصیت‌های خیالی بر دیوارهای روستای بلغار؛ بین پوتین و زلنسکی یک پاندا فاصله است

تظاهرات یک میلیون نفری مخالفان دولت در آستانه انتخابات سرنوشت‌ساز قانون‌گذاری در لهستان

انتخابات پارلمانی یونان؛ میتسوتاکیس پیروزی حزبش را «زلزله سیاسی» خواند