کمتر از ۹ هزار نظامی آمریکایی همچنان در افغانستان می مانند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کمتر از ۹ هزار نظامی آمریکایی همچنان در افغانستان می مانند

آمریکا، شمار نیروهای نظامی موجود خود در افغانستان را کاهش نمی دهد و ۸۴۰۰ نظامی آمریکایی همچنان در این کشور می مانند. دولت آمریکا پیشتر در نظر داشت شمار نیروهایش در افغانستان را به ۵۵۰۰ نفر کاهش دهد.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از این تصمیم واشنگتن استقبال کرده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه با بیان این که وضعیت امنیتی در افغانستان «متزلزل و شکننده است» گفت:«بعنوان رئیس جمهوری و رئیس کل قوا تصریح کرده ام که اجازه نخواهم داد تا افغانستان به بهشتی امن برای تروریست در حمله علیه ملت ما تبدیل شود. ماموریت های محدود محول شده به نیروهایمان تغییری نمی کند. آنها همچنان بر حمایت از نیروهای افغان تمرکز می کنند و از پی تروریست ها می روند.»

آقای اوباما بار دیگر تاکید که نیروهای آمریکایی در هیچ ماموریت جنگی عمده در افغانستان شرکت نمی کنند و تامین امنیت افغانستان بر عهده نظامیان این کشور است.

باراک اوباما در سخنان روز چهارشنبه خود تنها راه حل پایان دادن به درگیری و نزاع در افغانستان را گفتگو و مذاکره سیاسی دانست و اعلام کرد که کاخ سفید از مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان حمایت می کند.

وی همچنین اظهار امیدواری کرد که کشورهای عضو ناتو در نشست روز جمعه در لهستان بر ادامه حمایت خود از کابل تاکیدی دوباره خواهند کرد.