تظاهرات معلمان در مکزیک ادامه دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تظاهرات معلمان در مکزیک ادامه دارد

خبر کوتاه

هزاران معلم مکزیکی بازهم در اعتراض به برنامۀ اصلاحات دولت در بخش آموزش به خیابان ها آمدند. در ادامۀ این اعتراض ها در منطقۀ واخاکا در این کشور، پلیس با تظاهرات کنندگان درگیر شد. روز یکشنبه نیز تظاهراتی در این منطقه صورت گرفت که به کشته شدن هشت نفر و مجروح شدن بیش از ۵۰ معترض دیگر انجامید.

معترضان می گویند پلیس این هشت نفر را به قتل رسانده اما رئیس پلیس این منطقه با رد این اتهام می گوید افراد ناشناس به روی تظاهرات کنندگان در روز یکشنبه آتش گشوده اند و پلیس نیز در جواب آنها مجبور به شلیک شده است. کمیسیون امنیت ملی پس از این حادثه مسلح بودن پلیس در جریان این تظاهرات را تکذیب کرده بود. یک خبرنگار نیز در میان کشته شدگان دیده می شود.

پنا نیتو، رئیس جمهوری مکزیک تاکید کرده است عاملان کشته شدن هشت معترض شناسایی و توسط دستگاه قضایی این کشور محاکمه خواهند شد. با اینحال اعتراضات معلمان کاهش نیافته و خواهان توقف اصلاحات دولت در بخش آموزش هستند.

دولت مکزیک می گوید قصد دارد کیفیت آموزش را بالا ببرد و معلمان از این پس باید تحت آزمون قرار بگیرند اما اتحادیه های معلمان می گویند هدف دولت از این اصلاحات خصوصی سازی مدارس و بخش آموزش است.