Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

میشل تمر برای در دست گرفتن قدرت در برزیل آماده می شود

میشل تمر برای در دست گرفتن قدرت در برزیل آماده می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تحلیلی میشل تمر، معاون رئیس جمهوری برزیل همزمان با رای مثبت مجلس نمایندگان این کشور به طرح استیضاح دیلما روسف، اقداماتی را برای تشکیل کابینه

آگهی

گزارش تحلیلی

میشل تمر، معاون رئیس جمهوری برزیل همزمان با رای مثبت مجلس نمایندگان این کشور به طرح استیضاح دیلما روسف، اقداماتی را برای تشکیل کابینه جدید آغاز کرده است.

او از سال ۲۰۱۱ میلادی و از زمان نخستین دوره ریاست جمهوری خانم روسف در تمام صحنه ها همچون سایه همراه او بود.

پدر آقای تمر یک مهاجر اهل لبنان بود. این سیاستمدار کهنه کار ۷۵ ساله با مارسلا، ملکه زیبایی سابق که ۳۲ سال دارد، ازدواج کرده است. او پس از آنکه متوجه تغییر اوضاع در دوران دوم ریاست جمهوری دیلما روسف شد و با ارسال نامه های انتقاد آمیز علیه سیاستهای اقتصادی رئیس جمهوری تلاشهای خود را برای در دست گرفتن قدرت در برزیل آغاز کرد.

آقای تمر از حدود ۱۵ سال پیش ریاست حزب جنبش دموکراتیک برزیل را بر عهده داشته است. حزبی از جناح راست میانه که بیشترین اعضا در کنگره برزیل را داراست. او روز ۲۹ مارس در جلسه ای محرمانه توانست حمایت ۶ وزیر کابینه دولت را از دیلما روسف را پس گیرد. پیام جلسه این بود: «از امروز و بر اساس این نشست تاریخی، حزب جنبش دموکراتیک برزیل از این پس از دیلما روسف حمایت نخواهد کرد.»

تنها ۲ روز بعد، یکی از رسانه های برزیل متن یک پیام صوتی متعلق به میشل تمر را منتشر کرد. پیامی که او در آن خواستار تشکیل یک دولت وحدت ملی و استیضاح دیلما روسف شده بود.

او انتشار این پیام صوتی را کاملا تصادفی دانست و اعلام کرد که این پیام قرار بوده تنها برای اعضای حزب ارسال شود.

آقای تمر همچنین درباره دلیل آماده کردن خود برای در اختیار گرفتن قدرت گفت: «خودم را آماده می کنم زیرا گفتگو دقیقا همان چیزی است که من در فعالیتم بر آن تاکید دارم. این به این معنی نیست که من توانایی حل مشکلات را بتنهایی ندارم اما می دانم که قدرت باید بر پایه مذاکره و گفتگو با احزاب و گروههای مختلف در جامعه باشد و اینگونه است که می توان کشور را از بحران نجات داد.»

دیلما روسف رییس جمهوری برزیل اما در پیامی با اشاره به فایل صوتی صحبتهای میشل تمر، آن را دلیلی آشکار برای توطئه علیه خود دانست. رییس جمهوری برزیل اگرچه نامی از آقای تمر نام نبرد اما کاملا مشخص بود که از نظر او، دو توطئه گر اصلی آقای تمر و ادواردو کونیا، رییس مجلس سفلی برزیل هستند. او گفت: «آنها حالا آشکارا و در روز روشن توطئه می کنند تا جایگاه رییس جمهوری را که قانونی انتخاب شده متزلزل کنند.»

در صورت رای مثبت سنای برزیل به استیضاح خانم روسف، رییس جمهور ۱۸۰ روز تعلیق خواهد شد و میشل تمر، معاون رییس جمهور زمام قدرت را به دست می گیرد.

تمر در حالی خود را برای در اختیار گرفتن قدرات آماده می کند که چندی پیش برخی از نمایندگان کنگره به دلیل فساد مالی خواستار کناره گیری او از سمتش شده بودند. به این ترتیب حتی با کنار رفتن دیلما روسف از قدرت در صورتی که پرونده فساد مالی آقای تمر نیز مورد بررسی قرار گیرد و از سمتش برکنار شود، برزیل شاهد برگزاری انتخابات زودهنگام خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسف: بحران اقتصادی دلیل کافی برای استیضاح نیست

حامیان خشمگین دیلما روسف اقدام پارلمان برزیل را فاشیستی خواندند

بحران سیاسی در برزیل؛ رای مثبت پارلمان به استیضاح دیلما روسف