Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بحران سیاسی در برزیل؛ رای مثبت پارلمان به استیضاح دیلما روسف

بحران سیاسی در برزیل؛ رای مثبت پارلمان به استیضاح دیلما روسف
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رای موافق ۳۶۷ نماینده مجلس برزیل به استیضاح دیلما روسف رئیس جمهوری، شادی و پایکوبی موافقان این استیضاح را در برزیل در پی داشت. طرح استیضاح دیلما

آگهی

رای موافق ۳۶۷ نماینده مجلس برزیل به استیضاح دیلما روسف رئیس جمهوری، شادی و پایکوبی موافقان این استیضاح را در برزیل در پی داشت.

طرح استیضاح دیلما روسف که متهم به دستکاری حساب های دولتی در جهت پنهان کردن روند کسری بودجه است، حدود یک ماه دیگر در مجلس سنا مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت تصویب، او از مقامش تعلیق خواهد شد.

خوزه ادواردو کاردوزو، دادستان برزیل در دولت دیلما روسف گفت: «رئیس جمهور برای گفتگو درباره هر راه حلی در چهارچوب دموکراسی و با احترام به قانون اساسی، آماده است. آنچه که نمی توان پذیرفت نقض قانون اساسی و اقداماتی است که بعنوان کودتا شناخته می شود.»

هزاران نفر از طرفداران و مخالفان روسف در زمان رای گیری در خارج از پارلمان تجمع کردند. در صورت تصویب سنا، میشل تمر معاون رئیس جمهوری وظایف او را بر عهده خواهد گرفت.

دیلما روسف نخستین رئیس جمهوری برزیل در بیش از سه دهه گذشته است که مورد استیضاح قرار می گیرد.

آلن دو سانتوس، سخنگوی جنبش مردمی می گوید: «روند استیضاح در جریان است. تمر هم در این روند مسئول است. آنها او را انتخاب کردند. او از نظر ما باید پاسخگو باشد تا به مردم برزیل احترام گذاشته شود. آینده نشان خواهد داد که او چطور واکنش نشان خواهد داد. اما مردم حاضر در خیابان به تعقیب و بازخواست او ادامه خواهند داد.»

میشل تمر معاون و متحد پیشین دیلما روسف اکنون در ردای رقیب در مقابل روسف قرار گرفته است با این حال نام او و حزبش در پرونده رسوایی شرکت دولتی پتروبراس مطرح است.

فساد، رکود اقتصادی و اکنون جنگ قدرت برزیل را که تنها چند ماه با میزبانی بازی های المپیک فاصله دارد فلج کرده است. نظرسنجی های نشان می دهد که بیش از ۶۰ درصد مردم برزیل از استیضاح نخستین رئیس جمهوری زن این کشور پیشیبانی می کنند.

پیر لو دوف خبرنگار یورونیوز در گزارشی می گوید: «حامیان استیضاح دیلما روسف در اینجا در قسمت جنوبی محوطه وزارتخانه ها در واکنش به رای نمایندگان تجمع کرده اند و شادی می کنند. فرایندی که احتمالا آغاز بحران طولانی سیاسی در برزیل خواهد بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حامیان خشمگین دیلما روسف اقدام پارلمان برزیل را فاشیستی خواندند

مجلس نمایندگان برزیل رسما خواستار استیضاح رئیس جمهوری شد

رئیس جمهوری برزیل روی لبه تیغ استیضاح