Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رئیس جمهوری برزیل روی لبه تیغ استیضاح

رئیس جمهوری برزیل روی لبه تیغ استیضاح
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شرایط سیاسی این روزها برای رئیس جمهوری برزیل همچون راه رفتن روی لبه تیغ است. دیلما روسف در تلاش برای دفاع از جایگاه سیاسی خود مخالفانش را به تصمیم

آگهی

شرایط سیاسی این روزها برای رئیس جمهوری برزیل همچون راه رفتن روی لبه تیغ است. دیلما روسف در تلاش برای دفاع از جایگاه سیاسی خود مخالفانش را به تصمیم برای کودتا و سرنگونی اش متهم کرد. او از میشل تمر، معاون رییس جمهوری به عنوان عامل اصلی این توطئه نام برد. توطئه ای که به زعم او در پشت طرح استیضاح رئیس جمهوری در کنگره ملی برزیل در جریان است.

خانم روسف گفت: «حتی قبل از رای گیری برای درخواست طرح استیضاح نیز یک فایل صوتی منتشر شد که نشان داد یکی از رهبران توطئه به ریاست جمهوری خواهد رسید.»

فردی که خانم روسف به نام او اشاره نکرد، معاون او میشل تمر است. آقای تمر تاکنون تلاش های خود برای آماده شدن و پذیرفتن سمت ریاست جمهوری در صورت لزوم را پنهان نکرده اما اتهامات مربوطه درباره طراحی توطئه علیه دیلما روسف را رد کرده است.

هفته ای بسیار سخت برای رئیس جمهوری برزیل آغاز شد. اولین رای گیری در کنگره برزیل از میان ۶۵ حزب این کشور انجام شد که ۳۸ نماینده حزب به استیضاح خانم روسف رای دادند و ۲۷ نماینده نیز رای مخالف داشتند.

خانم روسف متهم است که کسری بودجه دولت را که در حال افزایش است به طور عمدی پنهان کرده است. دولت او همچنین متهم است که از رسیدگی قضایی به پرونده بخشودگی مالیاتی فیفا در سال ٢٠١٤ ممانعت به عمل آورده است. او تاکنون تمامی اتهامات وارده را رد کرده است.

با پذیرش درخواست استیضاح رئیس جمهوری برزیل، ۵۱۳ نماینده کنگره ملی این کشور روز شنبه رای گیری می کنند. در صورتی که خانم روسف بتواند ۱۷۱ رای اعتماد به دست آورد، روند استیضاح خود را متوقف خواهد کرد. امری که با توجه به افزایش مخالفان رئیس جمهوری برزیل در میان اعضای دولت کنونی چندان ممکن به نظر نمی رسد اما در صورتی که دو سوم کنگره معادل ۳۴۲ به خانم روسف رای عدم اعتماد دهند، این طرح برای تائید نهایی به سنا فرستاده خواهد شد.

در سنا نیز استیضاح و برکناری دیلما روسف از قدرت تنها به ۸۱ رای موافق نیاز خواهد داشت که در صورت کسب آرای لازم دیلما روسف از سمت خود تعلیق می شود و میشل تمر زمام قدرت را در دست می گیرد. سنا ۱۸۰ روز (۶ ماه) زمان خواهد داشت تا درباره خانم روسف تصمیم گیری کند. سنا می تواند با کسب دوسوم آراء (۵۴ رای) حکم برکناری او را تائید کند و در این صورت میشل تمر تا پایان سال ۲۰۱۸ یعنی دوره ای دیلما روسف باید در قدرت می ماند، سمت رئیس جمهوری را بر عهده خواهد داشت.

نظرسنجی های انجام شده نشان می دهد که اکثریت مردم برزیل خواهان برکناری دیلما روسف هستند و معتقدند که آقای تمر توانایی بیشتری در اداره امور دارد. طی ماه های اخیر همچنین شهرهای بزرگ برزیل شاهد تظاهراتی علیه خانم روسف بوده است. اوضاع نابسامان سیاسی در برزیل در حالیست که زمان زیادی تا آغاز رقابت های المپیک و پار المپیک ۲۰۱۶ در این کشور باقی نمانده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس برزیل منزل مسکونی رئیس جمهوری سابق را به ظن جعل گواهی‌های واکسن کرونا تفتیش کرد

ماجرای بولسونارو و جواهرات اهدایی عربستان؛ رئیس جمهور پیشین برزیل هرگونه اقدام «غیرقانونی»را منکر شد

حامیان رئیس جمهوری برزیل: زندان عزم لولا را برای مبارزه با فقر تقویت کرد