هزاران نفر در فرانسه خواستار لغو وضعیت فوق العاده شدند

هزاران نفر در فرانسه خواستار لغو وضعیت فوق العاده شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شهرهای بزرگ فرانسه روز شنبه شاهد برپایی راهپیمایی اعتراض آمیز مخالفان وضعیت فوق العاده و نیز پیش نویس قانون سلب تابعیت افراد محکوم به فعالیت های

آگهی

شهرهای بزرگ فرانسه روز شنبه شاهد برپایی راهپیمایی اعتراض آمیز مخالفان وضعیت فوق العاده و نیز پیش نویس قانون سلب تابعیت افراد محکوم به فعالیت های تروریستی بود.

در پاریس حدود پنج هزار نفر (بیست هزار نفر به گفته برگزار کنندگان تظاهرات) در زیر باران از میدان «ریپابلیک» تا مقابل «پَله رویال» دست به راهپیمایی زدند و با اجتماع در مقابل ساختمان شورای کشوری خواهان لغو وضعیت فوق العاده شدند.

یکی از افراد شرکت کننده در راهپیمایی پاریس می گوید: «فکر می کنم که تمدید وضعیت فوق العاده بسیار خطرناک است. از این ابزار در جریان برگزاری کنفرانس تغییرات آب و هوایی استفاده شد تا جلوی تظاهرات افرادی را بگیرند که هیچ ارتباطی با تروریسم نداشتند. بنابراین به نظرم اگر تمدید شود نمی دانم چه سوء استفاده دیگری از آن خواهند کرد ولی به هر حال جلوی تروریسم را نخواهد گرفت.»

این درحالی است که نتایج نظر سنجی موسسه ایفاب نشان می دهد حدود هشتاد درصد از مردم فرانسه با تمدید وضعیت فوق العاده موافقند.

ژان لوک ملانشون، رهبر جبهه چپ فرانسه که در راهپیمایی پاریس شرکت کرده بود به خبرنگاران گفت: «نه تنها تهدید تروریستی توجیه کننده وضعیت فوق العاده نیست بلکه برعکس، چون تروریست ها حضور دارند باید پاسخ ما در جهت دمکراسی و تقویت آن باشد.»

وضعیت فوق العاده ای که پس از حملات خونبار سیزدهم نوامبر در فرانسه وضع شد، بیست و ششم فوریه به پایان می رسد. قرار است پیش نویس قانون تمدید سه ماهه آن روز چهارشنبه تسلیم شورای وزیران فرانسه شود.

در تظاهرات روز شنبه که همزمان به دعوت انجمن ها، تشکل ها و سازمان های حقوق بشری در دهها شهر دیگر فرانسه برگزار شد، شرکت کنندگان همچنین مخالفت خود را با اصلاح قانون اساسی جهت سلب تابعیت فرانسوی از تروریست های دارای تابعیت دوگانه اعلام کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بالاترین سطح هشدار امنیتی در فرانسه؛ ماکرون: داعش خراسان بارها تلاش کرده به خاک ما حمله کند

برج ایفل پس از ۶ روز تعطیلی به دلیل اعتصاب کارگران بار دیگر میزبان گردشگران شد

هجوم مزرعه‌داران خشمگین فرانسوی به سالن نمایشگاه کشاورزی پاریس پیش از بازدید امانوئل ماکرون