رییس جمهوری فرانسه خواستار بازبینی قانون اساسی کشورش شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رییس جمهوری فرانسه خواستار بازبینی قانون اساسی کشورش شد

فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه عصر روز دوشنبه در میان نمایندگان پارلمان و اعضای سنای این کشور در کاخ ورسای سخنرانی کرد. پیش از سخنرانی او، افراد شرکت کننده به احترام قربانیان حمله های انتحاری جمعه شب پاریس، یک دقیقه سکوت کردند.

آقای اولاند با تاکید بر افزایش بیشتر بر گروه داعش در سوریه و عراق گفت: «ما در برابر یک جنگ متمدن نیستیم. زیرا این قاتلان بویی از تمدن نبرده اند. ما در جنگ علیه تروریسم جهادگرا هستیم که کل جهان را تهدید می کند. باید اتحادی بزرگ و هماهنگ از سوی همه کشورهایی که واقعا قصد مبارزه با تروریسم را دارند شکل گیرد. با این دیدگاه در روزهای آتی با روسای جمهوری آمریکا و روسیه دیدار خواهم داشت تا نیروهای خود را منسجم کنیم و به نتیجه مطلوب برسیم. این هدف دراز مدتی است.»

آقای اولاند همچنین بر لزوم بازنگری بخشی از قانون اساسی تاکید کرد. به گفته رییس جمهوری فرانسه، بخشی از اصول قانون اساسی، امکان مبارزه تمام عیار با تروریسم و گروههای جهادگرا را نمی دهد. او خواستار باز پس گیری ملیت فرانسوی از کسانی شد که با دارا بودن تابعیت دوگانه با گروههای جهادی در ارتباط هستند.

از سوی دیگر، وی بر لزوم اعطای اختیارات بیشتر به دادستانی در بازداشت و بازجویی از مظنونان و همچنین سنگین تر کردن مجازات دارندگان سلاح و مهمات جنگی تاکید کرد.