گفتگو با یک زوج سالمند شکارچی نازی ها

گفتگو با یک زوج سالمند شکارچی نازی ها
Copyright 
نگارش از امید لهبی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به اته کلارسفلد ۷۶ ساله و شوهرش سرژ ۷۹ ساله، این دو شاید در نگاه اول یک خانواده عادی به نظر برسند، اما حقیقت این است که آن ها «شکارچی نازی ها» اند

آگهی

به اته کلارسفلد ۷۶ ساله و شوهرش سرژ ۷۹ ساله، این دو شاید در نگاه اول یک خانواده عادی به نظر برسند، اما حقیقت این است که آن ها «شکارچی نازی ها» اند.

سرژ و همسرش در جستجوی نازی ها، دور دنیا را گشته اند تا همراهان هیتلر را به پای میز عدالت بکشانند.

این داستان سال ۱۹۶۰ از متروی پاریس شروع شد، جایی که یک مرد فرانسوی یهودی با یک زن آلمانی غیر یهودی دلباخته هم شدند. این رویدادها در کتاب خاطرات این زوج روایت شده است.

یورونیوز: سرژ و به اته کلارسفلد، از زمانی که در اخیار یورونیوز قرار دادید سپاسگزارم. متروی پاریس، ۱۹۶۰، عشق در یک نگاه بود؟

سرژ: عشق در یک نگاه نه، بیشتر یک تمایل دو طرف بود.

*یورونیوز: به هر جهت این اتفاق آغاز یک رابطه موفقیت آمیز شخصی و کاری بود. فکر می کنم حتی تاریخ نخستین ملاقات شما هم معنا دار است. *

سرژ: ملاقات ما مصادف بود با روزی که آیشمن توسط موساد و نیروهای ویژه ربوده و به اسراییل منتقل شد. جایی که بعدا مورد محاکمه قرار گرفت. ما نمی دانستیم که زندگیمان تحت تاثیر این اتفاق رقم خواهد خورد.

*یورونیوز: پیشینه شما دو نفر بسیار متفاوت است. به اته، پدر شما در ارتش آلمان نازی برای هیتلر می جنگید. سرژ پدر شما، یهودی و رومانیایی بود، او سپتامبر ۱۹۴۳ شبانه در خانه تان در شهر نیس فرانسه توسط گشتاپو دستگیر شد و مدتی بعد در آشویتس جان باخت. اما به لطف او شما، مادر و خواهرتان از مهلکه گریختید، آن شب چه اتفاقی افتاد؟ *

سرژ: پدر من متوجه شرایط شده بود و یک مخفیگاه عمیق در پشت کمد اتاق حفر کرده بود. ما آنجا مخفی شده بودیم. یک آلمانی در کمد را باز کرد، لباس ها را بیرون ریخت، اما متوجه نشد که یهودی ها آنجا پنهان شده اند.

*یورونیوز: به اته، در دوران کودکی چه چیز از هولوکاست می دانستید؟ *

به اته: چیز زیادی نمی دانستم، آن دوران در مدارس راجع به این موضوع و اتفاق هایی که برای یهودیان افتاده بود صحبت نمی شد. من سال ۱۹۶۰ وقتی به پاریس آمدم و با سرژ ملاقات کردم متوجه شدم. به عنوان یک آلمانی گفتم که نمی توان این طور ادامه داد. باید به تاریخ مردم خودتان را بلد باشید. از آن موقع سعی کردم درگیر موضوع شوم.

یورونیوز: شما هر دو نسبت عدم مجازات افسران ارشد سابق نازی و همکارانشان بعد از جنگ خشمگین بودید. به اته، سیلی که شما در سال ۱۹۶۰ به صورت کیزینگر، صدر اعظم آلمان زدید خیلی مشهور است.

به اته: زمانی که کورت گئورگ کیزینگر که مبلغ رژیم نازی بود، به عنوان صدر اعظم انتخاب شد، گفتم به عنوان یک آلمانی واکنش نشان دهم و اعتراض کنم. بنابراین تلاش کردم با نوشتن مقالات مختلف بر ضد او یک وظیفه تاریخی و اخلاقی را به انجام برسانم.

واکنش به این مقالات این بود که من را از محل کارم که یک بنیاد فرانسوی-آلمانی برای جوانان بود اخراج کردند. یا باید می گفتم، شما درست می گویید و من اشتباه کرده، یا باید به مبارزه ادامه می دادم تا نقش او در دوران نازی ها را برملا کنم و او هم ناچار به کناره گیری بشود.

*یورونیوز: شما همچنین دو فرانسوی را که با نازی ها همکاری می کردند دستگیر کردید، موریس پاپون و کلاوس باربی، مسئول محلی گشتاپو، مشهور به قصاب لیون. آن ها را در بولیوی پیدا کردید. چرا بعد از این همه سال، چنین راه طولانی رفتید برای دستگیری افراد پیر و فرتوت؟ *

سرژ: فرتوت؟ آن ها به هیچ عنوان فرتوت نبودند. آن ها جنایتکارانی بودند که پدران و مادران ما و هزاران خانواده دیگر را اخراج کرده بودند.
ما این کار را کردیم برای اینکه جنایتکاران آلمانی را که برنامه «راه حلی نهایی برای یهودیان» در فرانسه اداره می کردند، در آلمان محاکمه نمی شدند. آنها به فرانسه هم مسترد نمی شدند. آن ها کاملا مصونیت داشتند.

ما دنبال یک جنایتکار نبودیم، ما یک معضل بزرگ حقوقی میان آلمان و فرانسه را حل کردیم.

فرانسه از آلمان خواسته بود که این جنایتکاران را محاکمه کند. آلمان به مدت هفده سال از امضای موافقتنامه (تعقیب متهمان) با فرانسه امتناع کرد و زمانی که ویلی براندت صدر اعظم شد و کمی هم به لطف به اته، نهایتا قرارداد امضا شد.

آگهی

*یورونیوز: پس شما با محاکمه اخیر اسکار گروینینگ نگهبان سابق و کتابدار آشویتس در سن ۹۳ سالگی موافقید؟ *

سرژ: نه، موافق نیستیم. امروز مفهوم «مجرمیت» گسترش یافته. فقط کافی است ارتباطی با یک سازمان تبهکار داشته باشید و برایش کاری انجام داده باشید، حتی کاری مثل حسابداری یا آشپزی تا مجرم شناخته شوید. به نظر من این یک تفسیر بسیار وسیع از مفهوم «مجرمیت» است.

*یورونیوز: سرژ، کار شما به فرانسه کمک کرد تا همکاری دولت ویشی تحت ریاست مارشال پتن (با آلمانی ها) آشکار شود. شما گفته اید که پس از جنگ، فرانسه این بخش را از تاریخش حذف کرد. *

سرژ: فرانسه، بویژه فرانسوی ها، تاریخ ویشی را یاد نگرفته اند و بنابراین نمی دانستند که یهودی ها توسط پلیس فرانسه دستگیر می شدند. آنها همچنین نمی دانستند که کلیسا و فرانسوی های شجاع، کمک های شایانی برای نجات جان سه چهارم یهودی های فرانسه کردند.

*یورونیوز: امروز، در همه جای دنیا شاهد افزایش یهودی ستیزی هستیم. برای مثال در فرانسه کودکان یهودی به صرف یهودی بودن کشته شدند. نیروهای نظامی از مدرسه های یهودی محافظت می کنند. شما این شرایط را در دوران حاضر چگونه می بینید؟ *

آگهی

سرژ: حتی یکی از اعضای گروه ما در موزه یهودیان بروکسل کشته شد. بسیار ناراحت کننده است که می بینیم همزمان هم کودکانمان کشته می شوند و هم اینکه امکان دارد حزب راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود و قدرت را در دست بگیرد. همه اینها به شدت هولناکند.

*یورونیوز: کتاب شما بخش های هیجان انگیزی دارد. مثلا آنجا که مدارک مهمی در جلد چمدانتان پنهان کرده بودید و می خواستید در دوران شوروی سابق از اروپای شرقی عبور کنید یا زمانی که ادعا کردید خبرنگار و مترجمید تا به کسی که دنبالش بودید نزدیک شوید یا شبهایی که در زندان سپری کردید و از همه مهم تر وقتی از ترور جان سالم به در بردید. کار شما بهای سنگینی داشت. *

به اته: به هر جهت وقتی قصد داریم کار غیرقانونی انجام دهیم باید خطرات آن را هم قبول کنیم. طبیعی است، به خاطر اینکه خود را به انجام یک کار راحت راضی نکرده ایم. مثلا در قضیه گیزینگر، فقط به پخش بروشور اکتفا نکردیم، سیلی که به صورتش خورد، برای بسیج مردم بود.

سرژ: نه، بهایی که پرداختیم زیاد نبود. ما هیچ بهایی نپرداختیم. ما اجر کارهایی که کردیم را گرفتیم. زندگی معمولی داشتیم، با دو سگ، دو گربه و یک پسر که مشاور دولت است.

*یورونیوز: سرژ، با یک نقل قول از شما گفتگو را تمام کنیم: «ما با هم متحد، قوی و خوشحالیم. بدون یکدیگر احتمالا چیز زیادی به دست نمی آوردیم.» *

آگهی

این چیزی است که ما به آن همکاری می گوییم. یک به علاوه یک می شود: ۱۰!

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین سفر آنگلا مرکل در ردای رهبر آلمان به اردوگاه آشویتس

شیرین‌کاری مستخدم موزه چگونه سر از گالری آلمان در آورد؟

در آلمان تغییر هویت و تغییر جنسیت آسان شد؛ نگرانی محافظه‌کاران از عواقب تصویب قانون جدید