Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخستین سفر آنگلا مرکل در ردای رهبر آلمان به اردوگاه آشویتس

نخستین سفر آنگلا مرکل در ردای رهبر آلمان به اردوگاه آشویتس
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخستین سفر آنگلا مرکل در ردای رهبر آلمان به اردوگاه آشویتس

آگهی

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز جمعه برای نخستین بار در ردای رهبر آلمان، از اردوگاه آشویتس در لهستان دیدار کرد. مرکل نخستین رهبر آلمان است که از ۱۹۹۵ تاکنون از این اردوگاه دیدار کرده است.

پیش از مرکل، هلموت اشمیت، صدراعظم پیشین آلمان در سال ۱۹۷۷ و هلموت کوهل دیگر صدراعظم پیشین آلمان در سال ۱۹۸۹ از آشویتس دیدار کردند.

در دوران هیتلر، نازی‌ها حدود ۱.۱ میلیون نفر را که اکثر آنها یهودی بودند در این اردوگاه به قتل رساندند.

سفر مرکل به مناسبت دهمین سالگرد تاسیس بنیاد آشویتس که از مجموعه اردوگاه آشوتیس حفاظت می کند، صورت گرفته است و انتظار می رود که او از کمک ۶۰ میلیون یورویی آلمان به بنیاد آشویتس بطور رسمی رونمایی کند.

مرکل را در این سفر «ماتئوش موراویه‌تسکی»، نخست وزیر لهستان و تعدادی از بازماندگان این اردوگاه همراهی کردند.

کمیته بین‌المللی آشویتس دیدار مرکل از این اردوگاه را «نشانه ویژه و مهم» همبستگی با بازماندگان واقعه هولناک هولوکاست ارزیابی کرده است.

سفر مرکل در زمانی صورت می گیرد که کمتر از ۲ ماه دیگر مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد آزادسازی این ارودگاه به دست نیروهای شوروی سابق در ۲۷ ژانویه، برگزار می شود.

یهودستیزی در سالهای اخیر در آلمان و اروپا قوت گرفته است. کمتر از دو ماه پیش یک زن ۴۰ ساله و یک مرد ۲۰ ساله در برابر یک کنیسه در شرق آلمان به دست مهاجمی که گفته می شود از اعضای راست افراطی آلمان است و انگیزی یهودستیزانه داشته است، کشته شدند.

بیش از ۶ میلیون یهودی در جریان هولوکاست در دوران هیتلر کشته شدند. اتاق‌های گاز و کوره‌های آدم سوزی آشویتس در نزدیکی اردوگاه آشوتیس در لهستان ساخته شده بود و قربانیان را در آنجا به قتل می رساندند.

مرکل همچنین از «دیوار مرگ» در آشویتس جایی که نازی‌ها هزاران نفر را که اکثرشان زندانیان سیاسی لهستانی بودند به رگبار بستند، بازدید کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازمانده ۸۹ ساله هولوکاست پس از تهدید به مرگ تا آخر عمر تحت حفاظت قرار گرفت

گفتگو با یک زوج سالمند شکارچی نازی ها

پمپ‌هایی برای تراکتور یا پهپاد؛ شرکت دولتی لهستان به خبر استفاده ایران از قطعاتش واکنش نشان داد