Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بحران سیاسی و اقتصادی در پرتغال

بحران سیاسی و اقتصادی در پرتغال
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

با وجود آنکه ساعاتی پس از استعفای پائولو پورتاس، وزیر امور خارجه پرتغال، نخست وزیر این کشور اعلام کرد که اجازه نمی دهد وی از سمت خود کناره گیری کند و استعفای او را نخواهد پذیرفت. اما استعفای وزیران دارایی و امور خارجه در دو روز پی درپی در هفته جاری، دولت ائتلافی پرتغال را در شرایط دشواری قرار داده است.

وزیر دارایی مخالفت و اعتراضات مردمی به برنامه های ریاضتی را یکی از مهمترین دلایل استعفای خود اعلام کرد. پرتغال با وجود دریافت وام هفتاد و هشت میلیارد یورویی از بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول در سال 2011، همچنان با مشکلات اقتصادی دست به گریبان است. در اینباره با پدرو لااینز، استاد موسسه علوم اجتماعی در دانشگاه لیسبون گفتگو می کنیم.

یورونیوز:حالا چه بر سر برنامه های ریاضتی می آید؟

پدرو لااینز: این کاملا به واکنش نهادهای اروپایی نسبت به مشکل بستگی دارد. اینکه آیا بانک مرکزی اروپا همانطور که تاکنون عمل کرده، عمل خواهد کرد؟ کمیسیون اروپا چطور؟ موقعیت دولت آلمان تغییر خواهد کرد؟ اگر پرتغال در بین کشورهای جنوب اروپا متحدی پیدا نکند، ما دچار مشکل بزرگی خواهیم شد. آنوقت است که فایده خارج شدن از منطقه یورو برای پرتغال بیشتر از هزینه اش خواهد بود. که البته این موضوع حال حاضر ما نیست.

یورونیوز: شما به واکنش اروپا اشاره کردید، آیا انتخابات ماه سپتامبر آلمان هم موثر است؟

پدرو لااینز: به نظر من انتخابات آلمان در تغییر استراتژی تاثیر گذار خواهد بود. همانطور که قبلا بارها اتفاق افتاده است. رای دهندگان از دولت ها می خواهند که اگر می خواهید دوباره انتخاب شوید باید دست به تغییرات بزنید. اما اینجا پرتغال است و مانمی دانیم رای دهندگان آلمانی چه فکر می کنند. اما بدون شک باید تغییرات سیاسی در آلمان و سایر نهادهای اروپایی اتفاق بیافتد. این ضروریست و اگر اتفاق نیافتد پرتغال منطقه یورو را ترک می کند و هیچ کس در شمال اروپا نمی خواهد که پرتغال منطقه یورو را ترک کند.

یورونیوز: آیا خطر سقوط اجتماعی و مالی پرتغال را تهدید می کند؟

پدرو لااینز: احتمال سقوط مالی هست و طلبکاران بسیار زیان خواهند کرد. به همین دلیل نهادهای اروپایی باید مانع آن شوند. در صورت سقوط پرتغال، زیان طلبکاران به مراتب بیشتر از هزینه ای است که متوجه اقتصاد پرتغال خواهد بود. هیچکدام از برنامه های ریاضت اقتصادی از ابتدا نباید اجرا می شد و باید تغییر کند. مشکل موجود مالی یا اقتصادی نیست، مشکل سیاسی است. چه در پرتغال و چه در اروپا.

یورونیوز: پس با این احوال تابستان داغ و پر تلاطمی پیش روست.

پدرو لااینز: نه الزاما داغ و پرحرارت، اما دوره دردناکی خواهد بود، اگر که اروپایی ها برای یافتن راه حل سیاسی در پرتغال اقدامی نکنند.

یورونیوز: و راهکار اروپایی ها چه می تواند باشد؟

پدرو لااینز: ما نباید دولتهای قبلی را فراموش کنیم. این مسئولیت عمده آنهاست که با تروئیکا در مورد بسته سوم کمک مالی به ارزش 4.7 میلیارد یورو مذاکره کنند. این بسته کمک مالی به بزرگی دو برنامه ریاضت قبلی است که شکست خورده اند. برنامه هایی که نمایندگان نهادهای اروپایی با آنها موافقت کردند.
ما باید برنامه های ریاضتی را تلطیف کنیم. ما به کنترل مالی و بودجه دقیق نیاز داریم. در حال حاضر به نظر من هشدار پرتغال به نهادهای اروپایی زنگ خطر به موقعی است.
به طوری که در نهایت ما می توانیم به یک اجماع بهتر برسیم که برنامه های ریاضتی مشکل آفرینند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دموکراسی پرتغال با «انقلاب میخک» ۵۰ ساله شد؛ ده‌ها هزار نفر به خیابان‌های لیسبون سرازیر شدند

پرتغال با احضار سفیر ایران از تهران خواست کشتی توقیف‌شده را آزاد کند

چرا سیاست مهاجرتی پرتغال سخاوتمندانه است؟