Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آیا روزنه امیدی برای میلیونها «کودک کار» وجود دارد؟

آیا روزنه امیدی برای میلیونها «کودک کار» وجود دارد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همچنان حدود 250 میلیون کودک در سراسر جهان زندگی مناسبی ندارند و به جای یک زندگی بی دغدغه باید تحت سخت ترین شرایط کار کنند. افراد زیادی برای کمک به آنها دست به کار شده اند تا آموزش و سلامت این کودکان بهبود پیدا کند. اما مشکلات کودکان کار هنوز چالش بزرگی است.

بحران اقتصادی باعث شده است شرایط آنها تا سال 2016 بدتر هم بشود.

کودکان کار در بنین

کودکان آسیب پذیر در کشور بنین به چه چیزی بیش از همه نیاز دارند؟ آموزش، زندگی اجتماعی ایمن؟ یا شاید یاد گرفتن پیشه ای که در آینده به دردشان بخورد؟

بازار کار کودکان در بنین، بزرگترین بازار از این دست در منطقه است. در اینجا شما شاهد هرچیزی می توانید باشید. از جمله بدترین شرایطی که کودکان کار متحمل می شوند.

تخمین زده می شود که سالانه بیست هزار کودک کار در غرب آفریقا به کار گرفته می شود. شغل آنها معمولا خدمتکار خانه یا مزرعه یا معدن است. یا از آنها در همین بازار استفاده می شود.

بنین یکی از فقیرترین کشورهای جهان است و براساس آمار یک موسسه بین المللی معتبر فقط بیست کشور در جهان از بنین فقیرتر هستند. بنین با نیجریه حدود هشتصد کیلومتر مرز مشترک دارد که همین مرز مشترک کار قاچاقچیان کودکان را آسان می کند.

سازمانهای غیردولتی زیادی برای مبارزه با این مشکل جنگیده اند. یکی از آنها اتحادیه فویر دون بوسکو است که کارکنانش هر روز در این بازار کودکان کار حاضر می شوند. کار آنها آموزش کودکانی است که به جای حاضر شدن در کلاس درس، مجبور به کار شده اند.

در سال 2011 بیش از 2400 کودک کار در خانه های آموزشی که این سازمان در درون بازار برپا کرده بود آموزش دیدند.

نگرانیهای سازمان بین المللی کار

سازمان بین المللی کار می گوید با وجود تلاشهای زیادی که صورت گرفته است، شمار کودکان کار در بنین در حال افزایش است.یکی از کارشناسان این سازمان در ژنو از ابعاد مختلف این مشکل می گوید.

پاتریک کوین، کارشناس ارشد سازمان بین المللی کار و متخصص امور مربوط به کودکان کار است. او به ما می گوید که چه اقداماتی تا سال 2016 باید صورت بگیرد تا کودکان کار به زندگی عادی بازگردند.

او می گوید: «در چهار سال گذشته در بنین شاهد بدترین روند افزایش شمار کودکان کار بوده ایم. این مایه نگرانی زیادی است. به همین صورت در جنوب آسیا ما می بینیم که با وجود پیشرفتهای صورت گرفته، به دلیل جمعیت بالا، تمرکز کودکان کار در این منطقه همچنان از همه مناطق جهان بیشتر است.»

حمایت از کودکان کار توسط مردی که خود کودک کار بود

جنوب آسیا همچنان بازار سیاه برای کودکان کار است. سوزای در هند مردی است که همه مشکلات را پشت سر گذاشته است و حالا برای دفاع از حقوق کودکان کار در هند می جنگد.

از خونریزیها در برمه که محل تولد او بود تا اینجا در هند، سوسای تجربیات دشواری را پشت سر گذاشته است.

او ششمین فرزند خانواده بود که در دوران کودکی چهار تن از خواهر و برادرهایش را از دست داد. به این ترتیب او نان آور خانواده شد.

اما تراژدیهای زندگای سوسای پایانی نداشت. او پسر پانزده ساله اش را هم در یک سانحه از دست داد.

در سال 1994 او به یاد پسر از دست رفته اش موسسه ای به نام «زندگی ابدی» را تاسیس کرد.

او می گوید: «خود من تحصیل نکرده بودم اما هدف من این بود که بتوانم فضایی برای تحصیل کودکان فراهم کنم.»

این سازمان در هجده سال گذشته توانسته است به هزاران کودک آموزش بدهد. هم اکنون سرپناهی برای 25 کودک خیابانی فراهم کرده است. برای کودکانی که زندگیشان تفاوت چندانی با زندگی خود سوسای در دوران کودکی ندارد.

موسسه «زندگی ابدی» همچنین در زمینه حقوق کودکان فعالیت می کند بخصوص برای کودکانی کاری که در این منطقه فراوان یافت می شوند.

در حالی که بسیاری از انسانها تسلیم تراژدیهای زندگی می شوند، سوسای به پا خاست و تصمیم گرفت به کودکان کمک کند.

او صحبتهای خود را با این جمله به پایان می برد: «من همیشه دعا کرده ام که بتوانم چراغی را در جهان روشن کنم.»

به نظر شما چه اقدامات دیگری می توان برای مبارزه با به کار گیری کودکان و سو استفاده از آنها انجام داد؟ نظرات خود را در صفحات وب سایتهای اجتماعی برنامه ما با مخاطبان دیگر در میان بگذارید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سال تحصیلی افغانستان بدون حضور بیش از یک میلیون دختر آغاز شد

«دانشگاه‌های خصوصی نمی‌خواهیم»؛ دانشجویان یونان خشمگین از تصمیم پارلمان با پلیس درگیر شدند

سبقت هند از چین در صدر؛ چند دانشجوی ایرانی در آلمان مشغول به تحصیل هستند؟