سیاحت در آذربایجان؛ بازدید از روستاهای چند هزارساله در دل کوه

سیاحت در آذربایجان؛ بازدید از روستاهای چند هزارساله در دل کوه
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Monica Pinnaیورونیوز
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بسیاری از بلندترین قله‌های آذربایجان پیرامون این روستا واقع شده‌اند و صخره‌های آهکی و خارا رسیدن به آن را دشوار می‌کنند.

آگهی

روستای خینالیق آذربایجان در دل کوه‌های قفقاز بزرگ و در ارتفاع ۲۳۵۰ متری از سطح دریا واقع شده است، جایی که یکی از بکرترین مناطق طبیعی این کشور را در خود دارد.

بسیاری از بلندترین قله‌های آذربایجان که ارتفاع‌شان به ۴۴۰۰ متر هم می‌رسد پیرامون این روستا واقع شده‌اند و صخره‌های آهکی و خارا در مسیر روستا رسیدن به آن را دشوار می‌کنند.

خینالیق ۵ هزار سال قدمت دارد و امروز حدود ۲۱۰۰ سکنه دارد.اهالی این روستا از زمان قدیم کشاورز و دامدار بوده‌اند و دورافتادگی اینجا سبب شده که شیوهٔ زیست‌ آنها دست‌نخورده بماند و آیین‌ها و مراسم کهن‌شان امروز هم در آن جاری است.

یکی از ویژگی‌های خینالیق خانه‌های سنگی و درهم‌فشردهٔ آن است و رحمان یکی از ساکنان آن می‌گوید: «این روستا روی تپه بنا شده، و خانه‌هایش طوری ساخته شده‌اند که امتداد همدیگر باشند، سقف هر خانه بالکن خانهٔ دیگری است. برای همین خینالیق شبیه قلعه به‌نظر می‌آید.»

در خانه‌های قدیمی اینجا کف و دیوارها پوشیده از فرش است و بافته‌های هر خانه نقوش و الگوهای خاص خود را دارد. پیشترها دختران قالی‌بافی می‌آموختند و خودشان فرش‌های جهیزیه را می‌بافتند.

یکی از قدیمی‌ترین خانه‌های روستا خانهٔ مشتاق است، پدربزرگ ۸۰ ساله‌ای که تمام عمرش را در این خانه سپری کرده است. مشتاق می‌گوید: «خواهرم قالی‌بافی را از مادرم یاد گرفته بود. اینها را نسل‌اندرنسل یاد می‌گرفتند. همهٔ اجداد من در این خانه زندگی کرده‌اند، اینجا حدود ۵۰۰ سال قدمت دارد.»

پس از دو ساعت پیاده‌روی روستای قریز با درّه و آبشاری تماشایی پدیدار می‌شوند. این روستا ۴هزار سال قدمت دارد و ۲۰۰ نفر سکنهٔ فعلی آن به زبان خاص خودشان تکلم می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

سیاحت در آذربایجان؛ گشت‌وگذار در کوهپایه‌های قفقاز با طعم غذاهای محلی

سفر به شهرهای شکی و لاهیچ جمهوری آذربایجان در کناره جاده ابریشم