کارت پستالی از بلغارستان: معماری منحصربفرد وکتابخانه کمیاب صومعه ریلا

کارت پستالی از بلغارستان: معماری منحصربفرد وکتابخانه کمیاب صومعه ریلا
کپی رایت  euronews
نگارش از Monica Pinna  & یورونیوز فارسی

صومعه ریلا، یکی از مجموعه‌های فرهنگی و مذهبی مهم در بلغارستان است. این بنا در ارتفاع ۱۱۰۰ متری در کوههای ریلا ساخته شده است. 

صومعه ریلا که در قرن دهم ساخته شده بزرگترین و مشهورترین مجموعه ارتدکس شرقی در بلغارستان است. معماری خیره کننده آن شاهکاری از سبک دوران احیای ملی بلغارستان است،‌ نمونه ای از سبک اوایل قرن نوزدهم را می توان در آن دید زمانی که صومعه پس از آتش سوزی بازسازی شد.

مکاری چاکاروف از کشیشان این صومعه می گوید: «نحوه ساخت دیوارها با طاق ها و رنگ ها و استفاده از سنگ و چوب، ترکیبی منحصربفرد از ساخت و ساز سنتی و البته تاثیری است که عمدتا از اروپای غربی گرفته شده است.»

این صومعه به دست «سنت جان» از زیلا ساخته شده است. محل زندگی زاهدانه و مقبره او به مکانی مقدس در این مجموعه تبدیل شد.

امروزه این خانه هفت راهب دارد که نگهبانان تاریخ فوق العاده این صومعه و هنر ارتدکس هستند. این نقاشی های دیواری باشکوه لحاظت متفاوتی از عهد عتیق و جدید را نشان میدهند.

یک مکان بسیار ویژه در صومعه وجود دارد که کتابخانه است. این کتابخانه یکی از بزرگترین کتابخانه های صومعه ای در بالکان با بیش از ۶۰ هزار جلد کتاب است.

اوجینیا ایوانوآ، رئیس کتابخانه صومعه ریلا می گوید:‌ «کتابخانه صومعه ریلا دارای کتاب های منحصربفرد، کمیاب و بسیار گرانبهایی است که قدمت آنها از قرن دهم تا به امروز است.»

این صومعه علیرغم اینکه بکی از اصلی ترین مکان‌های توریستی بلغارستان است، فضای آرام خود را که حول زندگی روزمره راهبان ساخته شده، حفظ کرده است.