رده‌بندی بهترین تاکستان‌های جهان؛ آرژانتینی‌ها در صدر جدول

canva.com
canva.com   -  کپی رایت  Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

یک تولید کننده شراب در آرژانتین برای سومین سال پیاپی عنوان دارندۀ بهترین تاکستان جهان را از آن خود کرد.

آکادمی «بهترین تاکستان‌های جهان» پس از جمع آوری نظر حدود ۶۰۰ متخصص بین‌المللی شراب از سراسر جهان درباره طعم و کیفیت محصولات تولیدی در کشورهای مختلف، فهرست ۱۰۰ تاکستان برتر سال ۲۰۲۱ میلادی را ارائه کرد.

به این ترتیب تولیدات تاکستان «Zuccardi Valle de Uco» در حومۀ شهر مندوزا در آرژانتین توانست عنوان بهترین تاکستان جهان را از آن خود کند.

این آکادمی به کمک متخصصان بین‌المللی شراب، تاکستان‌های کشورهای مختلف را بر اساس معیارهایی همچون وضعیت و کیفیت خاک، چگونگی کشت و پرورش انواع انگور، فرایند تولید شراب، چگونگی انبار محصول نهایی و درنهایت عطر و طعم و کیفیت شراب ارائه شده به مشتریان ارزیابی می‌کند.

خانواده «زوکاردی» از ۵۸ سال پیش در دره «اوکو» در آرژانتین به کار کشت انگور و تولید شراب مشغولند. آنها همچنین یک مرکز تحقیق و توسعه شراب تاسیس کرده‌اند تا هر مرحله از تولید شراب را از کیفیت خاک تاکستان گرفته تا تولید و بسته بندی محصول نهایی با دقت کنترل کنند.

آنها همچنین مالک رستورانی هستند و انواع شراب‌های تولیدی خود را به همراه غذاهایی دلچسب برای مشتریان سرو می‌کنند. بازدید از تاکستان آنها برای علاقمندان آزاد است.

در میان ۱۰ شراب برتر این فهرست در سال ۲۰۲۱ میلادی، می‌توان نام چهار تاکستان دیگر در آمریکای لاتین را نیز یافت. به این ترتیب می‌توان این منطقه از جهان را یکی از بهترین مناطق برای بازدید از تاکستان‌ها و نوشیدن شراب‌هایی در کلاس بین‌المللی دانست.

فرانسه در جایگاه سوم

فرانسه از مدعیان اصلی تولید و صادرات شراب در جهان، در این رتبه بندی در جایگاه سوم قرار گرفت. تاکستان «قصر مارگو» (Château Margaux) در منطقه بوردو واقع در غرب فرانسه که قدمت شراب سازی در آن به قرن شانزده میلادی می‌رسد، برندۀ سوم این رقابت شد.

فهرست ۱۰ تاکستان برتر جهان بر اساس این رتبه بندی عبارتند از:

۱- تاکستان Zuccardi Valle de Uco در آرژانتین

۲- تاکستان Herederos del Marqués de Riscal در اسپانیا

۳- تاکستان Chateau Margaux در فرانسه

۴- تاکستان Bodega Garzón در اروگوئه

۵- تاکستان Montes در شیلی

۶- تاکستان Antinori nel Chianti Classico در ایتالیا

۷- تاکستان Catena Zapata در ارژانتین

۸- تاکستان Viña VIK در شیلی

۹- تاکستان González Byass-Bodegas Tío Pepe در اسپانیا

۱۰- تاکستان Creation در آفریقای جنوبی