طرح ۱۴۰ میلیون یورویی فرانسه برای حمایت از صنعت بحران‌زده شراب

طرح ۱۴۰ میلیون یورویی فرانسه برای حمایت از صنعت بحران‌زده شراب
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اروپا ماه گذشته میلادی اعلام کرده بود که تصمیم دارد از طرح‌های حمایتی برای مدیریت بحران در بخش تولید شراب و دیگر بخش‌های کشاورزی که تحت تاثیر شیوع کرونا قرار گرفته‌اند،‌ پشتیبانی کند.

آگهی

صنعت شراب‌سازی در فرانسه به دلیل افت تقاضای ناشی از بحران کرونا و بسته بودن بارها و رستوران‌ها و نیز افزایش تعرفه مالیاتی دولت آمریکا بر واردات این کالا در وضعیت قرمز قرار گرفته است.

دولت فرانسه در همین راستا روز دوشنبه اعلام کرد که در صدد است تا صاحبان مزارع انگور و شراب‌سازان را با طرحی ۱۴۰ میلیون یورویی مورد حمایت مالی قرار دهد.

این طرح آنطور که برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه به آن اشاره کرده از دو بخش کلی تشکیل شده است: نخست معافیت شرکت‌های کوچک و متوسط فعال در بخش پرورش مزارع انگور و شراب‌سازان از پرداخت سهم‌های اجتماعی و مالیات بر درآمد، و دوم کمک ۱۴۰ میلیون یورویی برای تقطیر مازاد شراب پیش از شروع فصل جدید برداشت محصول در تاکستان‌ها.

طرح حمایتی دولت فرانسه که به اعتقاد کارشناسان بسیار کم‌تر از انتظارات کشاورزان و شراب سازان برای مقابله با بحران کنونی است، روز دوشنبه پی انتشار پیام‌های توییتری دیدیه گیوم، وزیر کشاورزی و برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه علنی و رسانه‌ای شد.

کمیسیون اروپا ماه گذشته میلادی اعلام کرده بود که تصمیم دارد از طرح‌های حمایتی برای مدیریت بحران در بخش تولید شراب و دیگر بخش‌های کشاورزی که تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته‌اند،‌ پشتیبانی کند.

با این حال اقدامات پیشنهادی برای کمک دستگاه اجرایی فرانسه به صنعت بحران زده شراب‌سازی، خواست و مطالبات مطرح شده توسط بزرگترین اتحادیه صنفی کشاورزی در این کشور را برآورده نمی‌کند.

فدراسیون ملی سندیکاهای فعال در بخش کشاورزی FNSEA پیش از این از دولت کمکی ۵۰۰ میلیون یورویی از جمله حمایت مالی ۲۶۰ میلیون یورویی برای تقطیر مازاد شراب و تهیه الکل را مطالبه کرده بود.

گفتنی است که تقطیر مازاد شراب که کشاروزان و صنعت‌کاران فرانسوی مجوز آنرا از دولت درخواست کرده‌اند، می تواند در ساخت ژل‌های ضد عفونی کننده هیدروالکلیک مورد بهره برداری قرار گیرد.

پیشنهاد مطرح شده از سوی بزرگترین اتحادیه صنفی کشاورزی در فرانسه برای حمایت مالی دولت از تقطیر مازاد شراب، حجمی به میزان ۳ میلیون هکتار لیتر را پوشش می‌داد در حالی که به گفته یک مسئول فدراسیون ملی سندیکاهای فعال در بخش کشاورزی طرح حمایتی دولت تنها ۲ میلیون هکتار لیتر را شامل می‌شود.

دیدیه گیوم، ‌وزیر کشاروزی فرانسه ابراز امیدواری کرده است که طرح حمایتی با بررسی دیگر جوانب بحران موجود، در هفته‌های آینده مورد بازنگری قرار گیرد و به خصوص در زمینه حمایت مالی از تقطیر مازاد شراب تقویت شود.

برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه نیز اعلام کرده که کشورش در نظر دارد برای حمایت از کشاورزان و صنعت‌گران بخش شراب در مقابل افزایش ۲۵ درصدی تعرفه‌های گمرکی ایالات متحده آمریکا، بار دیگر مسئولان اروپایی را به تشکیل یک «صندوق جبران خسارت» ترغیب کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رده‌بندی بهترین تاکستان‌های جهان؛ آرژانتینی‌ها در صدر جدول

اعتراض کارکنان بخش بهداشت فرانسه: ما پول می‌خواهیم نه مدال

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان