آمریکا بر ویسکی، شراب و پنیر اروپا ۲۵ درصد تعرفه وضع کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آمریکا بر ویسکی، شراب و پنیر اروپا ۲۵ درصد تعرفه وضع کرد
کپی رایت  Reuters

دفتر نماینده تجاری ایالات متحده آمریکا لیستی از صدها محصول اروپایی منتشر کرده است که مشمول تعرفه‌های جدید می‌شوند.

در این فهرست شراب فرانسوی، پنیر ایتالیا و ویسکی مالت اسکاچ با تعرفه ۲۵ درصدی مواجه شده‌اند و بر ایرباس غول صنعت هواپیماسازی اروپا تعرفه‌ای ۱۰ درصدی وضع شده است.

فهرست منتشره اقلام وارداتی متنوعی از اتحادیه اروپا را همچون کره، بیسکوییت و کالباس شامل می‌شود ولی اکثر قوانین جدید به یک یا چند کشور محدود هستند و کلیه اعضای اتحادیه اروپا را در بر نمی‌گیرند.

تعرفه‌هایی که ۷.۵ میلیارد دلار از مبادلات تجاری آمریکا و اروپا را هدف می‌گیرند کمتر از میزان ۲۵ میلیارد دلاری که آمریکا در سال گذشته آن را منتشر کرده بود و شامل صنایع دیگری همچون غذاهای دریایی و قطعات هلیکوپتر و هواپیمایی می‌شد. برای مثال بر پنیر پارمزان، ماست و میوه ایتالیا تعرفه جدید اعمال شده است، در حالی که پاستا و زیتون این کشور از این افزایش تعرفه مستثنی شده‌اند.

منابع مطلع به خبرگزاری رویترز گفته اند هرچند آمریکا حکم سازمان تجارت جهانی میتواند افزایش تعرفه تا حد اعلامی پیشین را در دستور کار قرار دهد، اما واشنگتن به عمد از این قضیه امتناع کرده است تا اتحادیه اروپا را پای میز مذاکره بیاورد.

دفتر تجاری ایالات متحده اعلام کرده است با مذاکره با اتحادیه اروپا، امکان بازنگری در این تعرفه‌ها وجود دارد.

درجریان سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به ایتالیا، یک روزنامه‌نگار ایتالیایی در اعتراض به سیاست‌های آمریکا در وضع تعرفه‌های مالیاتی بر کالاهای اروپایی یک تکه پنیر پارمزان به وی هدیه داد.

واردکنندگان مواد غذایی در آمریکا پیشتر از دونالد ترامپ خواسته بودند از افزایش تعرفه در خصوص اقلام وارداتی خودداری کند چرا که «معدودی از این اجناس تولید مشابه داخلی دارند». فعالان صنعت غذایی آمریکا همچنین از تاثیر منفی افزایش تعرفه‌ها بر کسب و کارهای کوچک و متوسط ابراز نگرانی کرده اند.

بنا بر اعلام نهاد Specialty Food Association، وضع تعرفه‌های جدید ۱۴ هزار خوراکی محصول آمریکا و ۲۰ هزار دیگر اقلام خوراکی را تحت تاثیر قرار میدهد.

شاخه قضائی سازمان تجارت جهانی در ماه مه سال گذشته پس از ۱۴ سال از طرح شکایت شرکت آمریکایی بویینگ از شرکت هواپیمایی ایرباس اروپا، حکم به پیروزی بوئینگ در این پرونده داده بود. در این پرونده آمریکا استدلال کرده بود که اتحادیه اروپا با کمک غیرقانونی به ایرباس به شرایط رقابتی با بویینگ ضرر زده است. حکم صادره از سوی سازمان تجارت جهانی، راه را برای اعمال تحریم‌ها علیه اتحادیه اروپا هموار کرد.

آمریکا و اتحادیه اروپا با یکدیگر مراوده‌ای تجاری به ارزش حدود ۸۰۰ میلیارد دلار در سال دارند.

تعرفه‌های جدید از روز ۱۸ اکتبر اجرایی می شوند.

بیشتر بخوانید: