اعتراض کارکنان بخش بهداشت فرانسه: ما پول می‌خواهیم نه مدال

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Thibault Camus
Thibault Camus   -  Copyright  AP Photo

صدها تن از کارکنان بخش بهداشت فرانسه روز پنج‌شنبه با برگزاری تظاهرات مقابل یکی از بیمارستان‌های شهر پاریس خواستار تعیین بودجه بیشتری برای بخش بهداشت این کشور شدند؛ بخشی که در خط مقدم مبارزه با شیوع ویروس کرونا قرار دارد.

پزشکان و پرستاران معترض در حالی که ماسک بر چهره داشتند، علیه عملکرد دولت امانوئل ماکرون شعار دادند. برخی از آنها پلاکارت‌هایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «نه مدال، نه گاز اشک آور، فقط تخت و پول».

کارکنان بخش مراقبت‌های بهداشتی فرانسه مدتهاست از دستمزدهای کم و نبود نیروی کافی در بیمارستان‌ها شکایت دارند و سال گذشته نیز بارها برای اضافه شدن بودجه این بخش، دست به اعتصاب زدند.

این اعتراضات در حالی برگزار می‌شود که تا کنون نزدیک به ۱۸۳ هزار نفر در فرانسه به ویروس کرونا مبتلا شده و بیش از ۲۸ هزار و ۵۰۰ نفر نیز از این بیماری جان باخته‌اند.

علاوه بر مشکلاتی که بخش درمان فرانسه سالهاست با آن دست به گریبان است، اکنون کمبود ماسک و دستگاههای تنفس مصنوعی نیز کادر پزشکی یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان را به ستوه آورده است.

دولت اعلام کرده است به تمام نیروهای فعال در بیمارستان‌های عمومی این کشور و خانه‌های سالمندان واقع در مناطق آلوده ۱۵۰۰ یورو پاداش می‌دهد.

ادوارد فیلیپ، نخست‌وزیر فرانسه نیز وعده داده است که در چهارچوب اصلاحات مد نظر دولت برای سیستم بهداشت عمومی، دستمزد کادر درمان را بطور قابل توجهی افزایش دهد.