کارت پستال از بلغارستان؛ قلعه «تسارووت» گنجینه ملی بلغارها

نگارش از یورونیوز فارسی
کارت پستال از بلغارستان؛ قلعه «تسارووت» گنجینه ملی بلغارها
Copyright  euronews

به این قسمت از برنامه کارت پستال از بلغارستان خوش آمدید. در این برنامه به شهر «ولیکو ترنوو» رفته‌ایم ، پایتخت قدیم بلغارستان و قلعه «تسارووت» که گنجینه واقعی ملی بلغارستان است.

این قلعه بنا شده بر صخره‌های شیب‌دار بالای رودخانه «یانترا» معروف به «شهر تزارها»، کاخ رسمی پادشاهان دوران قرون وسطی بلغارستان بوده است.

این قلعه شامل مجموعه‌ای چشمگیر از دیوارهای مستحکم، برج‌های دیده‌بانی، سیاهچال‌ها، یک کاخ سلطنتی، ۴۰۰ خانه و ۱۸ کلیسا است که هر ساله هزاران گردشگر را از سراسر جهان به خود جلب می کند. «ترونوو» همچنین سمبل قدرتمندی از غرور بلغاری است.

رومیانا پاولووآ، راهنمای موزه منطقه‌ای تاریخ می گوید: «برای همه بلغارها، یک بار در طول زندگیشان به اینجا آمدن، چیزی مانند زیارت است. این سفر خاطر گذشته پرشکوه را بیدار می کند، زمانی که بلغارستان به سه دریا دسترسی داشته است. این مربوط به قرن ۱۲، ۱۳ و ۱‍۴ میلادی است زمانی که بلغارستان یک نیروی سیاسی بزرگ بود و با امپراطوری رم و بیزانس رقابت می کرد.»

در طی قرون متمادی، حاکمان این مکان، رد پایشان را بر معماری این قلعه بر جا گذاشته‌اند. حتی تا به امروز، مانند این نقاشی دهه ۸۰ که تاریخ ‍پیچیده و جذاب این قلعه را حکایت می کند.

با دیدنی‌های متنوع این قلعه، شما می توانید براحتی ساعت‌ها در این مجموعه با محیطی آرام و سرسبز گردش کنید و هنگامی که کاوش و گردش شما در این قلعه تمام شد، فقط چند کیلومتر دورتر، می توانید از روستای حفاظت شده «آرباناسی» که ترکیبی منحصربفرد از معماری بالکان و عثمانی است، بازدید کنید.