سفر به باتومی، از بندرهای گرجستان در دریای سیاه

سفر به باتومی، از بندرهای گرجستان در دریای سیاه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

باتومی یکی از شهرهای مهم گرجستان در کرانه شرقی دریای سیاه واقع شده و در فصل تابستان پذیرای جهانگرادان بسیاری است که در پی مکانی مناسب برای گذراندن تعطیلات خود هستند.

گردش کردن در شهرباتومی یا مرکز آجاریا، (جمهوری خودمختار جنوب غربی گرجستان) جذابیت خاص خودش را دارد. هتل های مجلل، بارها و رستورانهای بزرگ، مجسمه های مدرن و فواره ها و زمین بازی، همه جای شهر به چشم می خورند.

رزی زویدزه، یکی از برگزارکنندگان موسیقی در شهر باتومی گوید: «مردم باتومی را انتخاب می کنند چون شهر عشق است… دریا رنگ آبی دلنشینی به این شهر سفید و طلایی اضافه می کند. باتومی شهر بیداری است.»

طبیعت آجاریا در گرجستان بی نظیر است. سواحل گرم در کنار قله های پوشیده از برف و گونه های گیاهی و جانوری متعدد است.

باغ گیاه شناسی باتومی، یکی از مکانهای مناسب برای لذت بردن از طبیعت و آرامش است. مارینا تاراشویلی، مسئول این باغ می گوید: «ما همه گیاهان دنیا را اینجا داریم. بعضی از آنها را هیچ جای دیگر در نیمکره شمالی پیدا نخواهید کرد. هوا همیشه اینجا خوب است. اینجا در کنار دریای سیاه، نصف سال تابستان است. حتی در فصل پاییز هم گلهای عجیب غریب متنوعی شکوفه می دهند.»

با غروب آفتاب، زندگی شبانه در باتومی آغاز می شود و دیسکوتک ها، کازینوها و رستورانها خود را برای پذیرایی از مشتریان آماده می کنند.

غذاهای گرجی، طعم ویژه ای دارند. اکثر آنها ترکیبی هستند از سبزیجات تازه با گردو و ادویه. غذاهای گوشتی اغلب کبابی هستند و همراه سس تند، پنیر شور و شراب محلی سرو می شوند.

ایرو مامولادزه، صاحب یک رستوران محلی می گوید: د«غذای خوب خوردن در بین گرجی ها اهمیت زیادی دارد. اولین کاری که هنگام ملاقات یک دوست انجام می دهید دعوت کردن او سر سفره است.»

یکی از خوراکی های مخصوص اینجا «خاچاپوری» نام دارد است، نان تنوری پر شده از پنیر با طعمی دلپذیر و فراموش نشدنی.

ایرو مامولادزه بیشتر توضیح می دهد: «خاچاپوری غذای محلی همه مناطق گرجستان است اما خاچاپوری اینجا چیز دیگری است. شکل قایق است برای اینکه ما کنار دریا زندگی می کنیم. سرش هم باز است و پنیرها بهتر پخته می شود. تازه ما تخم مرغ هم به آن اضافه می کنیم.»

بلوار باتومی شب ها مملو از جوانان و زوج هایی می شود که خود را برای رقص، شادی و رفتن به کافه و رستوران آماده می کنند؛ بعضی وقتها تنها، بعضی وقتها هم گروهی و با دوستان.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهر باتومی در گرجستان؛ مقصد تازه گردشگران اروپایی

سافرانبلو شهری در ترکیه با خانه‌های افسانه‌ای عثمانی که در آن طلای سرخ به وفور رشد می‌کند

آیا به دنبال ورزش‌های زمستانی آدرنالین محور هستید؟ به این استراحتگاه در قفقاز بزرگ سر بزنید