Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دره حنیفه، تجدید حیات یک آبادی در میان کویر عربستان

دره حنیفه، تجدید حیات یک آبادی در میان کویر عربستان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دره ای حیات بخش برای مردم ریاض. اینجا دره حنیفه و رود جاری آن در قلب بیابان است. رودخانه ای که زمانی طولانی خشک شده و از جریان افتاده بود.

این دره که امتداد آن شمال تا جنوب پایتخت عربستان را می پوشاند، طراوت خود را مدیون اجرای طرحی ده ساله است که سازمان توسعه ریاض مدیریت آن را برعهده دارد.

یکصد و بیست کیلومتر سواحل بکر و چشم نواز این دره در تضاد با محیطی است که در آن واقع است. “وادی حنیفه” یا دره حنیفه، برای مدتی طولانی متروکه بود. اما مردم ریاض با احیای یکی از منابع طبیعی آن، این دره را زنده کردند.

مدیر طرح زیست محیطی این منطقه می گوید: “منطقه تاریخی دره حنیفه، برای ساکنان قدیم آن یک منبع زیست محیطی بود. اما توسعه شهر در کنار آلودگی های حاصل از احداث کارخانه ها و فعالیت های صنعتی و کشاورزی آن را به زوال کشاند.”

طرح بازسازی این منطقه، اقداماتی را در دستور کار خود قرار داد تا آسیب های وارد شده به این دره را جبران کند و آن را به سرمایه ای برای شهر تبدیل سازد. برای تنظیم جریان آب چند سد ساخته شد. طراحی جدیدی برای راه سازی منطقه در نظر گرفته شد و ۴۰ کیلومتر راه جدید ساخته شد. همچنین طرح کاشت دهها هزار درخت و بوته بومی و محوطه سازی برای دیدار کنندگان به اجرا درآمد.

احیای این دره برای مردم ریاض منافع بسیاری دربر داشت، از جمله برای کشاورزانی که معاش خود را از راه کاشت و برداشت خرما در سواحل رود تامین می کنند.

گزارشگر یورونیوز: “شاید از دور نتوان تشخیص داد، اما در اینجا صدها نوع خرما به عمل می آید که یکی از محصولات است. اکنون برداشت دو تن خرما آغاز شده که هم به صورت تازه و هم خشک قابل استفاده است. این طعم واقعی عربستان سعودی است. میوه ای شیرین و خوش مزه که نمی توان از آن صرف نظر کرد.”

یک خریدار خرما می گوید: “من مشتری دائم خرمای این مزرعه هستم. این دره قبلا منطقه ای متروکه بود که پس از احیا و گسترش مزارع، در دسترس و قابل زندگی شد. بازسازی دره حنیفه، آن را تبدیل به منطقه ای زیبا کرد. اینجا محل دیدار مردم و پر رفت و آمد شده است.”

زیست پالایی آب، بخشی از طرح احیای دره حنیفه است که برنده جایزه نیز شد. این طرح شیوه ای طبیعی برای پاکیزه کردن آب های آلوده و سمی از مواد نامطبوع، با کمک گرفتن از گیاه هان و حیوانات است.

مهندس طرح زیست محیطی منطقه می گوید: “در اینجا از یکسو جلبک ها هستند و گیاهان بلند تر، و از سوی دیگر موجودات مصرف کننده مانند پرندگان و ماهی ها که همه با هم یک چرخه غذایی را تشکیل می دهند. درست مثل اعضای یک خانواده که در منظم کردن و سازماندهی یک خانه هر کس نقش خودش را بازی می کند. این مثالی است در مورد نحوه عملکرد سیستم زیست پالایی در محیط.”

تکنیک های به کار رفته در این طرح جدید نیستند، اما هرگز به طور یکجا و در چنین ابعاد وسیعی به کار گرفته نشده است.

گزارشگر یورونیوز: “باور نکردنی است که تنها شش ساعت قبل، این آب که آنقدرآلوده بود که برای دست زدن به آن رغبت نمی کردید، پس از رد شدن از سیستم زیست پالایی چنین سالم و شفاف باشد.”

پیک نیک خانوادگی از قدیم مورد علاقه مردم ریاض بود و اکنون دره حنیفه مکان مطلوبی برای این کار است. تاکنون هفت پارک بزرگ ساخته شده و دو پارک دیگر نیز در دست ساختمان است.

یک بازدید کننده محلی: “من همیشه در ریاض زندگی کرده ام، اما چنین چیزهایی ندیده ام. از شهر که خارج شدم و این محیط منظم و پاکیزه را دیدم تعجب کردم. همه چیز از درخت کاری تا پیاده روها و محل استراحت مرتب و سازمان یافته است.”

گزارشگر یورونیوز: “دره حنیفه اکنون دوباره احیا شده و مرکزی برای ارتباط مردم است. در برنامه آینده «زندگی در عربستان سعودی» خواهیم رفت تا ببینیم چگونه جلوه های زندگی سنتی و مدرن به هم آمیخته است.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دنیزلی ترکیه مکانی مناسب برای استراحت در محیطی غنی از تاریخ و تندرستی است

سافرانبلو شهری در ترکیه با خانه‌های افسانه‌ای عثمانی که در آن طلای سرخ به وفور رشد می‌کند

آیا به دنبال ورزش‌های زمستانی آدرنالین محور هستید؟ به این استراحتگاه در قفقاز بزرگ سر بزنید