Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شهر درعیه، محل تولد عربستان سعودی

شهر درعیه، محل تولد عربستان سعودی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شهر درعیه، نمادی از تاریخ عربستان سعودی است که طرح باز سازی آن در دست اجرا است. در حقیقت اینجا پایتخت اولین دولت سعودی است. در سال ۱۷۷۴ میلادی محمد بن سعود حاکم این شهر با یک رهبر مذهبی به نام شیخ محمد بن عبدالوهاب پیمان همکاری بست که آغاز درهم آمیزی سیاست و اسلام شد و درعیه را به مرکزی از قدرت و ثروت تبدیل کرد.

در سال ۱۸۱۸، عثمانی ها این شهر را ویران کردند وحاکمان آن پس از فرار پایتخت دیگری در ریاض برپا کردند که نقطه عطفی در تاریخ عربستان سعودی بود. درعیه تا سال ۲۰۰۰ منطقه ای متروکه بود، اما در این سال اجرای طرح بازسازی آن آغاز شد.

عبدالله حامد اروکبان، مدیر این طرح می گوید: “طرح توسعه درعیه طرحی بلندپروازانه است. این طرح با بازرسی و ارزیابی از ساختمان ها و آثار باستانی موجود آغاز شد. ساختمان ها بر اساس اهمیت تاریخی، ساختار و عملکردشان دسته بندی شدند. برخی ساختمان ها از نو ساخته شدند و یا به خاطر ارزش تاریخی شان به همان صورت حفظ شدند. برخی نیز بر اساس کاربردهای اولیه شان مورد بهره برداری مجدد قرار گرفتند.”

تاکنون بازسازی ساختمان های متعددی تکمیل شده که از جمله می توان از مسجد الظویهره نام برد. گزارشگر یورونیوز: “در داخل این مسجد قدیمی، تلفیق ظریفی از نوسازی همراه با وفاداری به شیوه های سنتی ساختمان سازی به چشم می خورد. برای نمونه این دیوار که از کاهگل ساخته شده و سالیان دراز برجای مانده است.”

مصالح ساختمانی سنتی با تکیه بر آموزش مهارت های فراموش شده قدیمی در محل تولید می شود.

احمد عبدالحید، مهندس ارشد این طرح می گوید: “کار با گل، کاری ویژه و غیر معمول است. اطلاعات آنرا از برخی کتاب ها و نیز مشاوران ساختمانی گرد آورده ایم. البته مشاوران ما می توانند با چشم بسته این کار را انجام دهند، ولی ما آن را می آموزیم و به تدریج حرفه ای می شویم.”

این ماده ساختمانی یعنی کاهگل با مخلوط کردن خاک، کاه و آب شکل می گیرد. بعد در هوای آزاد قرار داده می شود تا خشک و محکم شود. مرحله مهم کار، سازگاری این مواد برای تبدیل شدن به خشت و استفاده در ساختمان است.

جالب ترین منطقه ی درعیه، منطقه طورایف در مرکز شهر است که از سال ۲۰۱۰ به عنوان میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است. این منطقه قصر سلطنتی خاندان سعود که پایه گذار اولین دولت سعودی است را نیز دربر می گیرد.

نشانه های با ارزشی از زندگی در درعیه، که مربوط به دوران قبل از سقوط آن به دست عثمانیان بود، پس از حفاری های باستان شناسانه گسترده، کشف شد. زمانی که طرح بازسازی به طور کامل اجرا شود، منطقه طورایف به موزه ای در هوای آزاد تبدیل خواهد شد. در سراسر دره حنیفه، شماری از ساختمان ها با طراحی جدید مانند یک مرکز جهانگردی در دست اجراست که هنوز کامل نشده است.

این دو منطقه در نهایت با یک پل عابر پیاده به هم مرتبط می شوند. در محوطه سازی برای منطقه، فضای سبز بسیاری ایجاد شده که در حال حاظر مورد استفاده ساکنان ریاض است.

یک بازدید کننده محلی می گوید: “من به خود می بالم که جزء اولین کسانی هستم که به اینجا آمده ام. من به میراث خودمان افتخار می کنم. این میراثی است که تاریخ گذشته ما تا دوران معاصر را به کودکان مان می آموزد.” انتظار می رود که “درعیه” زمانی به مقصدی برای جهانگردانی خارج از پادشاهی عربستان نیز تبدیل شود.

یک جهانگرد چینی می گوید: “از اینجا می توان شناخت سنت های مردم عربستان، شیوه زندگی و فرهنگ شان را آغاز کرد. خیلی مهم است که این کشور را بشناسیم. فکر می کنم این کاری قابل توجه است.”

گزارشگر یورونیوز: “زمانی که تمام این مناطق ظرف دو سال آینده به روی مردم باز شود، بازدید کنندگان می توانند از روی پل قدم زنان به سمت قصر سالوا یعنی محل تولد اصلی عربستان سعودی بروند. در برنامه آینده به اهیمت و نقش کلیدی آب در ایجاد این کشور خواهیم پرداخت.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استانبول مکانهای زیادی برای لذت بردن از فضای سبز دارد، از باغها و جنگلها گرفته تا جزایر

دنیزلی ترکیه مکانی مناسب برای استراحت در محیطی غنی از تاریخ و تندرستی است

سافرانبلو شهری در ترکیه با خانه‌های افسانه‌ای عثمانی که در آن طلای سرخ به وفور رشد می‌کند